İş FikirleriPara

yeni iş projeniz için 9 faydalı ipucu

Yani küçük bir işletme kurmanın ilk aşamalarındasınız. Harika bir ürününüz veya hizmetiniz var ve şirketi ayağa kaldırmak için finansman sağladınız, peki ya pazarlama? İnsanlar işletmenizin yakında açılacağını biliyor mu?

Fark edilmek, yeni küçük işletme sahiplerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. İnternet reklamları, sosyal medya sayfaları, içerik pazarlaması, yüz yüze ağ oluşturma ve daha fazlasını kullanmak gibi işinizi pazarlamanın birçok farklı yolu vardır.

Sektörünüze bağlı olarak bazı yöntemler diğerlerinden daha etkili olabilir. Ancak tüm işletmelerin başarılı olması gereken iki alan, internet tabanlı pazarlama ve yüz yüze ağ oluşturmadır.

İşletmenizin açılıştan önce, açılış sırasında ve sonrasında fark edilmesini sağlayacak küçük işletme pazarlama ipuçlarının, stratejilerinin ve fikirlerinin bir listesini derledik.

1. Bir Pazarlama Bütçesi Oluşturun

Son derece kısıtlı bir bütçeyle faaliyet gösteren küçük işletmeler için, pazarlama için fon ayırmayarak tasarruf etmek cazip gelebilir . Ancak pazarlama stratejiniz, işinizi tanıtmak için kulaktan kulağa güvenmekse, kaba bir uyanış içindesiniz.

Post Modern Pazarlama CEO’su Josh Rubin, küçük işletme sahiplerine bir pazarlama bütçesi oluşturmaları gerektiğini söylüyor ve bu bütçenin değeri, hemen sonuç vermezse şirketi batıracak bir miktar olamaz.

İlk günlerde, şirketinizin kimliğini belirlemek ve yeni müşterilerle hangi mesajların bağlantı kurduğunu bulmak için zaman harcayacaksınız. Çok fazla deneme yanılmaya hazır olun. Rubin, “Öyleyse kaybetmeye hazır olduğunuz bir bütçe belirleyin” diyor.

2. Şirket Adınızı Güvence Altına Alın

Küçük işletmenize ne ad vereceğiniz konusunda bir fikriniz var ve hedef kitlenizle bağlantı kuracağını düşünüyorsunuz, ancak bu ad çevrimiçi olarak mevcut mu?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adını duymadığınız 7 Çevrimiçi Bit Pazarı

Early Bird Dijital Pazarlama’nın sahibi Sherry Bonelli, “Şirketlerinin adını düşünen ancak daha sonra [bu ad] ile bir URL ayırmayı düşünmeyen birçok işletme sahibi görüyorum” diyor. Aynı zamanda, ABD Küçük İşletmeler İdaresi tarafından desteklenen ve işletme sahiplerini benzer alanlardaki danışmanlarla buluşturan bir gönüllü grubu olan Score’da küçük işletme danışmanıdır.

İnsanlar internette daha fazla iş yaptığından, şirketinizin adıyla eşleşen bir web sitesi adresine sahip olmak önemlidir. Eşleşmiyorlarsa, potansiyel müşterilerin web sitenizi bulması zor olabilir.

Aklınızda bir işletme adı belirledikten sonra, web adresinin mevcut olup olmadığını görmek için GoDaddy veya Google Domains gibi bir alan adı kayıt kuruluşuna gidin . Google Domains’i kullanarak bir alan adı rezerve etmek için fiyatlar yıllık 12 dolardan başlar.

3. Bir Logo ve Marka Oluşturun

Bir iş olarak ciddiye alınmak istiyorsan, işin içine bakman gerekecek. Lansman sırasında genel bir logo oluşturmak ve bir web sitesi şablonu veya stok fotoğrafları kullanmak cazip gelebilir, ancak bu uzun vadede mutlaka iyi değildir.

Bonelli, “Bence birçok küçük işletme sahibi bu adımda eksik kalıyor ve bu büyük bir hata çünkü gerçek bir şirket gibi görünmüyorsanız, müşteriler ve müşteriler size güvenmeyecektir” diyor.

Fiverr , Upwork ve 99designs gibi serbest çalışan web siteleri , işletme sahiplerini işletmeniz için özel bir logo, renk paleti, kartvizitler ve genel tasarım oluşturabilecek grafik tasarımcılarla buluşturur . Bu, 300 ila 500 ABD Doları arasında herhangi bir yere mal olabilir.

4. Kullanıcı Dostu Bir Web Sitesi Oluşturun

Logonuz hazır olduğunda, web sitenizi oluşturma zamanı.

İnsanların çevrimiçi arama yapma şekli, web sitesi tasarımında birçok değişiklik yarattı. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde iyi görünen bir siteye sahip olmak her zamankinden daha önemli.

WordPress.com , Squarespace ve Wix gibi web sitesi oluşturucular , mobil uyumlu özelliklerle birlikte gelir. Aylık bir ücret karşılığında birden fazla şablon, özelleştirme seçeneği ve destek sunarlar. Sitenizi oluştururken potansiyel bir tüketici gibi düşünün ve görmek isteyeceğiniz tüm özelliklere ve bilgilere sahip olduğundan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2021'de Evden Nasıl Para Kazanılır?

5. Web Sitenizi SEO Dostu Yapın

Artık web sitenizi oluşturduğunuza göre, insanların web’de arama yaparken onu bulmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmalısınız. Daha yaygın olarak SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, arama motoru sonuçlarından web trafiği alma sürecidir. SEO, yerel ve küçük işletmelerin çevrimiçi olarak keşfedilmesine yardımcı olmada çok önemli bir rol oynar.

Bir web sitesinin arama motoru sıralamasını birkaç faktör belirler. Bunlar, konu güvenilirliğinizi düzenli olarak oluşturan iyi yazılmış blog sayfalarını yayınlamayı ve işinizle ilişkili doğru anahtar kelimeleri kullanmayı içerir. En iyi SEO uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Moz , Search Engine Land ve Search Engine Journal gibi sitelerdeki ücretsiz kaynaklara göz atın .

Restoran, mağaza veya ofis gibi fiziksel bir yer açmayı planlıyorsanız, sokak adresi gibi temel bilgilerinizi sağlayan ücretsiz bir işletme listeleme hizmeti olan Google Benim İşletmem’de bir işletme profili oluşturmayı unutmayın. , telefon numarası, çalışma saatleri ve iş tanımı.

Google My Business’ın başlıca avantajlarından biri, görünürlüğünüzü, mağaza ziyaretlerinizi veya aramalarınızı artırabilecek Google arama sonuçlarında “Harita Paketi”ni kullanmasıdır. -sadece şirketler.

6. Sosyal Medya Sayfaları Oluşturun

Şimdi, kitlenizin kullandığı platformlarda sosyal medya sayfaları oluşturma zamanı. İş haberlerini tanıtmak ve müşteri tabanınızla etkileşim kurmak için büyük platformları (Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn) kullanmaya güvenebilirsiniz.

Şirketinizin hayatının her aşamasında, rakiplerinizin sosyal medya platformlarıyla neler yaptığını da göz önünde bulundurmalısınız. Küçük işletme pazarlama şirketi KiMedia Strategies’in sahibi Kim Randall, “Bir rakip Pinterest kullanıyorsa ve çok fazla etkileşim kazanıyor gibi görünüyorsa, Pinterest gitmek isteyeceğiniz bir yer olabilir” diyor.

7. Ücretsiz veya Düşük Maliyetli İşletme Hizmetleri Bulun

Küçük işletmenizi kurmanın ilk günlerinde para sıkıntısı olabilir, bu nedenle pazarlamanıza yardımcı olması için ücretsiz veya düşük maliyetli hizmetleri kullanmanıza yardımcı olur. Aşağıda, işinizi yürütürken paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek programların bir listesi bulunmaktadır.

  • Buffer , kullanıcıların gönderileri önceden planlamalarına veya aynı içeriği aynı anda farklı platformlara göndermelerine olanak tanıyan bir sosyal medya aracıdır. Ayda 15 dolardan başlayan ücretsiz ve ücretli sürümleri vardır.
  • Google Alerts ücretsizdir ve insanların işletmeniz hakkında çevrimiçi olarak söylediklerini veya belirli anahtar kelimeleri takip etmenize yardımcı olur.
  • KeywordTool.io , işletme sahiplerinin web siteleri ve reklamları için anahtar kelime araştırması yapmasına olanak tanıyan ücretsiz bir hizmettir.
  • Gibi uygulamalar Grammarly ve Hemingway Editör web sitenizde bloglar veya içeriği yazarken yararlı olabilir. Bunlar daha özlü yazmanıza ve dilbilgisi hatalarını yakalamanıza yardımcı olacaktır. Grammarly’nin ücretsiz bir sürümü ve intihal dedektörü, kelime hazinesi geliştirme ve türe özgü yazı stili önerileri gibi özellikleri içeren premium bir sürümü vardır. Premium sürümler ayda 11.66 dolardan başlıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Az takipçi ile instagramdan para kazanmanın 7 yolu

8. Çevrimiçi Reklamlar Satın Alın

İşletmeniz açıldıktan sonra, reklam vermeye başlamanın zamanı geldi. Google’da arama yaptığınızda görünen Google Ads , arama motorunun popülaritesi nedeniyle başlamak için bariz bir yerdir. Google’a göre, işletmeler genellikle Google Ads’e harcadıkları her 1 ABD Doları için ortalama 2 ABD Doları gelir elde eder.

Bonelli, yeni küçük işletme sahipleri için Google Ads’deki sorunun pahalı olabilmesi olduğunu söylüyor. Etkili olması için, kullanıcıların Google’da arama yaptıklarında aradıkları bilgileri reklamınıza eklemeyi söylüyor.

Örneğin, birisi “gelinlik tadilatı” için arama yapıyorsa, reklamınızın kullanıcılara gönderdiği web sayfasında işletmenizin gelinlik tadilatında uzmanlaştığını vurgulaması gerekir.

9. E-posta Pazarlamasını Ayarlayın

E-posta pazarlama programınıza kaydolan kişiler, hedef kitlenizin en ilgili üyeleri olma eğilimindedir. Bu üyeler genellikle e-postayı açtıktan sonra daha fazla makale okur ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, gönderdiğiniz her e-posta patlamasında hedef kitlenizin önemsediği içerik ve bilgileri sağlamanız önemlidir.

“Eğer oluşturmadığınız rastgele bir [e-posta aboneliği] listesine posta gönderiyorsanız, işte bu noktada etkili olamazsınız. Ancak insanların ilgilendiği bilgileri postalarsanız, bu gerçekten etkili olduğu yerdir” diyor Bonelli.

İnsanların e-posta kampanyalarınıza kaydolmasına olanak tanıyan bir düğmeyi web sitenize ekleyin. MailChimp’in ücretsiz sürümü, e-posta listenizi oluşturmanıza yardımcı olabilir; ayda 12.000’e kadar e-postayı 2.000’e kadar aboneye göndermenize olanak tanır. Ücretli sürüm, sınırsız sayıda aboneye sınırsız sayıda e-posta göndermenize olanak tanır. Üye sayısına göre üyelik ücreti artmaktadır.

Haber Bültenimize Abone Olun

OnlineYaşam

Yaşamın "online" hali

Bir cevap yazın