Güzellik & Bakım

Güneş Bakım Ürünlerini Doğru Sırayla Kullanarak Cildinizi Koruyun

Güneş bakım ürünleri kullanımı hepimizin önemini bildiği ama hızlıca bronzlaşma isteğinden dolayı her yaz unutulan önemli detaylardan biridir. Güneşten korunmamak ciltte çeşitli sorunlara yol açabilir. Bunlar arasında kolajen ve elastikiyet kaybı, yanma hissi, kuruluk, DNA hasarı, artan benler ve hatta cilt kanseri gibi daha ciddi sorunlar yer alabilir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini almak için saatlerce güneşlenmeye ihtiyaç yoktur. Güneşin en dik olduğu saatlerde 15-20 dakikalık bir yürüyüş, günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

“Sağlıklı bronzlaşma” diye bir kavram aslında yoktur. Vücutta meydana gelen renk değişimi, güneşin zararlı etkilerine karşı vücudun başlattığı bir savunma mekanizmasıdır. Ancak sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak ve güzel bir ten rengine kavuşmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1.Güneşe maruz kalacağınız ilk bir hafta, yüksek korumalı güneş kremi kullanın.

Güneş kremleri, güneş ışınlarının cilt üzerindeki zararlı etkilerini önlemek için oldukça önemlidir. Güneş ışınları özellikle de UV ışınları, ciltte erken yaşlanmaya yol açabilir ve hatta kansere neden olabilir. SPF 50 faktörlü kremler güneşin zararlı ışınlarının %98’ini engeller. Bu, cildi yanıklardan koruyarak erken yaşlanmayı engeller. Ayrıca, güneş kremleri cildi nemlendirir ve cildi daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturabilir. Güneş kremleri yalnızca yaz aylarında değil, yıl boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Güneş ışınları, bulutlu bir gün olsa bile cildimize zarar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yaz Aylarında Saç Bakımı: Sağlıklı ve Canlı Saçlar İçin 6 Öneri

Güneş kremleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle güneş kreminin SPF faktörü ne kadar yüksekse, cildi o kadar iyi korur. Ayrıca, kremin cilt tipine uygun olması önemlidir. Kuru ciltler için daha nemlendirici kremler tercih edilmelidir. 

2.Denize girdikten sonra veya her 2 saatte bir, yüz kreminizi yenileyin.

Cilt sağlığı, son yıllarda giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bunun nedeni, güneş ışınlarının yanı sıra, bilgisayar ve telefon ışığı gibi diğer faktörlerin de ciltte ciddi hasarlara neden olabileceğinin ortaya çıkmasıdır. Bu yüzden cildinizi korumak için gerekli önlemleri almaya özen göstermelisiniz. Güneşin zararlı UV ışınları, cildinizi tahriş edebilir ve hatta kanser riskini artırabilir. Bu nedenle, her gün SPF içeren bir nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Nemlendirici, cildinizi besleyecek ve aynı zamanda güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır. Güneş koruyucu kremler de cildinizin korunması için çok önemlidir. Ama bunların nasıl kullanılacağı da önemlidir. Kremleri sadece plajda veya havuzda kullanmayın, her gün kullanın. Cildinize uygulamadan önce, cildinizi temizleyip kuruladığınızdan emin olun. Kremin yeterli miktarda alındığından ve cildinize tamamen yayıldığından emin olun. Ayrıca güneş koruyucu kremler sadece yaz aylarında değil, kışın da kullanılmalıdır.

Kendinizi güneş ışınlarından korumanın diğer yolları da mevcuttur. Bunlardan biri, güneşe çıkmadan önce bol miktarda su içmek ve şapka, gözlük ve gölge gibi aksesuarlar kullanmaktır. Bu aksesuarlar, cildinizin daha az zarar görmesine yardımcı olacaktır.  Güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınmanız da önerilir. 

3.Bronzlaştırıcı yağlar tercih ederken SPF içerenleri seçin.

Cildinizi korumak için kullanabileceğiniz birçok seçenek mevcut. Bunların arasında en popüler olanı ise SPF 15-20 faktörlü bronzlaştırıcı yağlardır. Bu yağlar cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korurken aynı zamanda bronzlaşmanıza da yardımcı olurlar. Bununla birlikte, bronzlaştırıcı yağlar kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bazı bronzlaştırıcı yağlar, cildinizi yeterince korumaz ve hatta zararlı olabilir. Bu nedenle, kaliteli ve güvenilir bir bronzlaştırıcı yağ seçmek son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vazelin Nedir? Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

4.Bronzlaştırıcı yağları, günün en sıcak saatlerinde yarım saatten fazla kullanmayın.

Hızlı bronzlaşmak, birçok insanın yaz aylarında hayallerini süsleyen bir durumdur. Ancak, bu hedefe ulaşmak için yanlış yöntemler kullanmak cildinize kesinlikle zarar verebilir. Özellikle, şiddetli güneş ışınlarına maruz kalmak cildinizi kurutabilir, kızarıklığa neden olabilir ve hatta cilt kanseri riskinizi artırabilir.

Hızlı bronzlaşmak için bir diğer yaygın yöntem ise bronzlaştırıcı spreyler ve losyonlardır. Ancak, bu ürünleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Ürünü fazla miktarda kullanmak, güneşin altında uzun süre kalmak  cildinize zarar verebilir ve çirkin lekeler oluşabilir. Bu nedenle, bronzlaştırıcı ürünleri kullanmadan önce mutlaka talimatları okuyun ve tavsiye edilen miktarda kullanın.

Hızlı bronzlaşmak için güneşin doğrudan altında uzun süre kalmak yerine, bronzlaşma kabinleri gibi alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak, bu yöntemler de cildinize zarar verebilir ve cilt kanseri riskinizi artırabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca bu tür yöntemlerden kaçınmanızı öneririz.  

5.Yüzünüze bronzlaştırıcı yağ sürmeyin.

Vücudun tüm bölümlerinin korunması gerekir ama yüz cildi daha hassastır, bu nedenle daha özenli bir koruma gerektirir. Güneş ışınları, kirli hava, sigara dumanı ve stres gibi faktörler yüz cildinize zarar verebilir ve erken yaşlanmaya neden olabilir. Yüz cildinizi korumak için birçok kozmetik ürün vardır ancak bu ürünlerin doğru kullanılması önemlidir. Yüzünüze bronzlaştırıcı yağ sürmek cildinize zarar verebilir. Bronzlaştırıcı yağlar, ciltte leke oluşumuna neden olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir.

Yüz cildinizin sağlıklı ve genç görünmesi için, güneş koruyucu kullanmanın yanı sıra, doğru cilt bakımı yapmanız önerilir. Cildinizi temizlemek, nemlendirmek ve beslemek için doğru ürünleri seçmek ve sağlıklı bir yaşam tarzı yüz cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak, cildinizi korumanın yanı sıra genel sağlığınızı da korur. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biotin Nedir? Saç ve Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

6.Dövmelerinizi yüksek SPF içeren kremlerle koruyun.

Dövme yapmak, özellikle son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Dövmeler doğru tekniklerle yapıldığında uzun ömürlü olabilir. Ancak, dövmelerin sağlıklı bir görünümünü koruması için bakımını yapmak ve dövmeyi korumak gerekir. Dövmelerin renginin solmasını veya tahriş olmasını önlemek için dövmelerinizi yüksek SPF içeren kremlerle korumanız gerekir. Ayrıca dövmelerin tahriş olmasını önlemek için nemlendirici kremler de kullanılmalıdır. Dövmenin çevresi, özellikle yeni yapılmış dövmelerde, birkaç gün boyunca hassas olabilir. Bu nedenle nemlendirici kremler, dövmenin solması veya tahriş olmasını önlerken aynı zamanda cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Dövmenizi korumak için kullanacağınız kremlerin güvenli, doğal ve organik olduğundan emin olun.

7.Güneş sonrası kremi kullanın.

Güneş sonrası cilt bakımı da cildimiz için oldukça önemlidir. Normal cilt tipleri için önerilen onarıcı jel kremler cildin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Bu kremler içerisinde genellikle Aloe vera, hyaluronik asit, E vitamini ve antioksidanlar bulunur. Aloe vera, cildin nem seviyesini korurken, hyaluronik asit cildin elastikiyetini ve dolgunluğunu arttırır. E vitamini ve antioksidanlar ise cildin yaşlanmasına karşı koruyucu etkilere sahiptir.

Kuru ciltler içinse nemlendirici yağlar önerilir. Bu yağlar cildin kaybettiği nemi geri kazandırarak cilt bariyerini desteklerler. Bu yağların içerisinde argan yağı, jojoba yağı, hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar bulunur. Bu yağlar cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir ve cildin nem seviyesini hızla arttırır.

Güneş sonrası cilt bakımında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da cildin temizliğidir. Güneş sonrası cilt hassaslaştığı için cilt temizliği sırasında mümkün olduğunca nazik olunmalıdır. Ayrıca, cilt temizliği sonrasında cilt toniği ve güneş koruyucu kullanmak da cildinizi korumaya yardımcı olacaktır. 

Bu adımları takip ederek, güneşe karşı korunmanın yanı sıra sağlıklı bir bronzlaşma elde edebilirsiniz. Unutmayın, güneşten korunmak ve cildinizi sağlıklı tutmak her mevsim önemlidir.

İlginizi çekebilir: Daha güçlü saçlar için ne yapmalı

Haber Bültenimize Abone Olun

OnlineYaşam

Yaşamın "online" hali