Moda & StilSağlık & Fitness

Daha Güçlü Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Herkes daha parlak, daha gür saçlara sahip olmanın türlü yollarını arar. Hal böyle olunca da günümüzde en sık sorulan soru güçlü saçlar için ne yapmalı sorusu oluyor.

Aslında saçlarınızın güzelliğine ekstra dokunuşlarla estetik detaylar katmanız gayet mümkün. Peki ama nasıl? İşte güçlü saçlar için ipuçları…

Demir Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Demir bakımından zengin besinler listesinde; Pekmez, fıstık, keten tohumu, patates, kırmızı et, deniz ürünleri ve tavuk eti sayılabilir. Böylece sağlıklı beslenerek saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Kepeklere Veda Edin

Güçlü saçlar için ne yapmalı denince akla direkt kepeği yok etmek gelir. Çünkü kepek oluşumu herhangi bir saçın en büyük düşmanıdır. Saç diplerinde meydana gelen bu sorun, saç derisinin nefes alma sürecini engeller ve saç dökülmesi artmaya başlar. Kepeğe karşı tedbir almak adına aşırı sıcak suyla saçınızı yıkamayın. Kesinlikle bol suyla durulama işlemi yapın.

Saçlarınızı Daima Temiz Tutun

Saçların güçsüzleşmesi ve giderek kopmaya başlamasının en önemli sebeplerinden biri de saçların uzun aralıklarla yıkanmasıdır. Saçlarınızı iki günden uzun süre yıkamadığınızda, saçlarınız yağlanmaya ve sertleşmeye başlar. Bunun sonucunda sertleşen saçlarda zamanla kopma ve kırılmalar meydana gelir. Saçınızı her zaman ılık suyla yıkayıp durulayın. Çok sıcak ya da çok soğuk suyla saç yıkamak, saçların matlaşmasına zemin hazırlar.

Bol Kalsiyum Saçlara İyi Gelir

Yoğurt, peynir, süt, susam, brokoli ve ıspanak gibi besinler temel kalsiyum kaynakları arasında yer alır. Kalsiyum, saçı besleyerek saçın daha çabuk uzaması konusunda destek verir. Saydığımız gıdalar kalsiyum dışında ayrıca protein de içerir ki bu da saçların kırılmasını önlemeye yardım eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Defibrilatör taşıyan drone İsveç'teki ilk kalp krizi hastasını kurtardı
Haber Bültenimize Abone Olun

Bir yanıt yazın