İş FikirleriNasıl Yapılır?ParaSosyal Medya

Youtube videoları ile nasıl para kazanılır? 7 ipucu

Bu makalenin başlığının YouTube’da Nasıl Para Kazanılır olduğuna dikkat edin . Şimdiye kadar herkes platformda para kazanabileceğinizi biliyor – sadece bunu nasıl yapabileceğinizi bilmek istiyorsunuz.

Doğru yere geldiniz.

Aşağıda, YouTube’da para kazanmak için kullanabileceğiniz 6 stratejiyi özetledik. Sponsorluk ve reklamlar gibi bazıları biraz daha gelenekseldir. Bağlı kuruluş pazarlaması ve Super Chat ödemeleri gibi diğerleri biraz daha alternatiftir.

Taktiklere geçmeden önce, size sağlam bir temel ve daha gerçekçi beklentiler sağlayacak birkaç sık sorulan soruyu ele alalım.

YouTube’da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Çok fazla. Ya da biraz.

Değişir.

Bazı birinci sınıf YouTube içerik oluşturucuları her yıl milyonlar kazanırken, diğer çalışkan üreticiler neredeyse hiç kazanmıyor.

Eğer yok inşa sırf Unutmayın değil onlar gelecek demek.

YouTube reklamlarından iyi para kazanmak istiyorsanız, düzenli olarak binlerce görüntüleme alan videolar yayınlamanız gerekir. İçerik oluşturucular 1.000 video incelemesi başına ortalama 3 ila 5 dolar kazanıyor, bu nedenle ne kadar kazanmak istediğinizi hesaplayın ve geriye doğru çalışın.

YouTube reklamlarıyla ayda 5.000 ABD doları kazanmak ister misiniz? 1,0 milyondan 1,6 milyona kadar herhangi bir yerde görüntüleme almanız gerekecek.

Evet, bu çok fazla görüntüleme, ancak içerik talep eden bir niş bulabilirseniz mantıksız değil.

YouTube Kanalınızdan Para Kazanmak İçin Kaç İzleyiciye İhtiyacınız Var?

Yine, bağlıdır.

YouTube reklamlarına güveniyorsanız, çoğunlukla video incelemelerine bakıyor ve yukarıda belirtilen matematiği yapıyor olacaksınız.

Ancak YouTube reklamları, kanalınızdan para kazanmanın tek yolu değildir. Teknik olarak, kaç aboneniz veya izleyiciniz olduğuna bakılmaksızın YouTube’da istediğiniz zaman para kazanmaya başlayabilirsiniz. Çünkü platformda para kazanmanın pek çok yolu var.

Sponsorluklarınız ve onaylarınız ya da ürün ve kanal üyelikleriniz olabilir. Bağlı kuruluş ortaklıklarına veya kitle fonlamasına güvenebilirsiniz. Daha da iyisi, YouTube’da para kazanmak için tüm bu taktikleri kullanabilirsiniz.

YouTube’da Nasıl Para Kazanılır

Aşağıda, para kazanmak için YouTube’u kullanabileceğiniz 7 kesin yolu ele alacağız. Sadece tek bir para kazanma yöntemine odaklanmayın, hepsini deneyin:

 1. YouTube Reklamları
 2. Üyelikler
 3. Super Chat Ödemesi
 4. Ürünler ve servisler
 5. Sponsorlu İçerik
 6. Bağlı pazarlama
 7. Abonelik

YouTube gelirinizi çeşitlendirmek, politika değişikliklerinin veya algoritma karışıklıklarının aylık kazançlarınızı etkilememesini sağlar.

Örneğin, YouTube reklamları size bir süreliğine bir tekne dolusu nakit para getirebilir, ancak algoritma olumsuz bir değişiklik yaparsa sonuçlarınız bir gecede boşa çıkabilir. Ancak, aynı zamanda ürün satışı yapıyor ve üyelik sunuyorsanız, görüntülemenizin toparlanması zaman alsa bile para kazanmaya devam edeceksiniz.

1. YouTube Reklamları

Daha önce kısaca tartıştığımız gibi, YouTube reklamlarını kullanarak 1000 video incelemesi başına ortalama 3 ila 5 dolar kazanabilirsiniz.

Unutmayın, bu bir ortalama. Çoğunlukla, videolarınızın kazandığı gösterim (tıklamalar ve izlenmeler) sayısına göre ödeme alırsınız. Ancak, biri videonuza her tıkladığında YouTube reklam göstermez.

Aslında video görüntüleme başına ödeme almasanız da, YouTube’da nelerin izlenme sayıldığını bilmek yardımcı olur .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Birinin Numaranızı Engelleyip Engellemediğini Nasıl Anlarsınız?

Kanalınız ayrıca YouTube Premium üyelerinden para kazanabilir . Premium üyelerin reklam izlemesi gerekmez, ancak bu, geliriniz hesaplanırken görüntülemelerinin göz ardı edildiği anlamına gelmez.

Bir YouTube Premium üyesi videolarınızı izlediğinde para kazanırsınız. Bu, üyelerin indirme videolarını izlemek için harcadıkları zamanı bile içerir. Ayrıca cep telefonlarında arka planda oynatılan videoları da içerir; örneğin, bir üye YouTube videoları aracılığıyla müzik çalıyorsa.

YouTube’un reklam programına uygun olması için içeriğinizin “reklamveren dostu” olması gerekir. Bu, reklamverenlerin müşterilerinize uygun videoları pazarlamasını sağlar.

YouTube, “reklamveren dostu olmayan” kabul edilen ana konuları burada listeler . Birkaç konu şunları içerir:

 • Uygunsuz Dil
 • Şiddet
 • Yetişkin içerik
 • Ateşli silahlarla ilgili içerik
 • Uyuşturucuyla ilgili içerik
 • Tartışmalı konular
 • hassas olaylar

Yalnızca Google AdSense hesabınız 100 ABD Doları kazandığında ödeme alırsınız, bu nedenle kanalınızın ilk günlerinde sabırlı olmanız gerekir. Ancak, henüz bu sayıya takılmayın.

En başından itibaren, yüksek kaliteli içerik geliştirmeye, bir niş bulmaya, ihtiyaçları karşılamaya ve adınızı orada duyurmaya odaklanın. Bunu yapın ve gelir takip edecek.

2. Üyelikler

Üyeliklerle izleyicileri ve aboneleri bir sonraki seviyeye taşıyın. Bu strateji söz konusu olduğunda birkaç seçeneğiniz var:

 • YouTube Kanal Üyelikleri: İzleyiciler, özel emojiler, özel rozetler ve yalnızca üyelere özel canlı yayınlar gibi üyelere özel ayrıcalıklar için aylık abonelik öder.
 • Üçüncü Taraf Üyelikleri: Takipçiler, yalnızca üyelere özel içeriğin, özel toplulukların ve indirimlerin kilidini açmak için Patreon veya Tribe gibi başka bir sitede üyelik programınıza katılır.

İlk olarak, YouTube kanal üyeliklerine bakalım.

YouTube Kanal Üyelikleri

Youtube kanalına abone ol

YouTube’da kanal üyeliklerine hak kazanmak için kanalınızın en az 1.000 aboneye ihtiyacı var . Bunu yaptıktan sonra YouTube Studio’nuzda üyelikleri açabilirsiniz.

Üyelik seçeneklerine yaklaşırken doğru zihniyetle başlayın. “Topluluğumdan nasıl para kazanabilirim” ile “en büyük hayranlarıma nasıl ekstra değer sağlayabilirim” zihniyetinden başlayan programlar neredeyse her zaman başarısız olur.

Ayrıcalıklara uygun bir üyelik maliyeti bulun. Yalnızca rozetler ve emojiler sunuyorsanız, muhtemelen ayda 10 ABD doları değerinde değildir. Ancak, özel içeriğin kilidini açarsanız ve haftalık üyelere özel canlı yayınlara erişim sağlarsanız, bu çok değerlidir.

Üçüncü Taraf Üyelikleri

Üçüncü taraf üyelikler, seçeneklerinizle biraz daha yaratıcı olmanızı sağlar. YouTube’un kanal üyelik politikaları ve yönergeleriyle sınırlı değilsiniz .

Üyeliklerinizi Patreon ve Tribe gibi popüler topluluk sitelerinde barındırabilirsiniz. İçerik oluşturucu içeriğinin hayranları bu platformlara zaten aşinadır ve muhtemelen zaten bir hesapları ve kullanıma hazır tercihli ödemeleri olacaktır.

Fazladan zaman ve enerji harcamadan bonus avantajları sağlamanın yollarını düşünün.

Örneğin, Nate Hills , YouTube’da bir dağ bisikleti etkileyicisidir. Kendisinin ve arkadaşlarının 7 ila 10 dakikalık kısa kliplerde batı eyaletlerinin her yerinde çılgın patikaları bombaladığı cilalı düzenlemeleri yayınlıyor. Hayranlar, genişletilmiş kesintiler, erken sürümler, reklamsız videolar ve çıkartmaların kilidini açmak için Patreon üyeliğine katılabilir.Facebook Reklamları ve YouTube Reklamları 2021: DAHA İYİ NEDİR?!

3. Super Chat Ödemesi

YouTube Super Chat, yayıncıların canlı yayına girdiklerinde kanallarından para kazanmalarına yardımcı olur. İzleyiciler, canlı yayın sırasında yorumlarının okunması ve sabitlenmesi için ödeme yapabilir.

İzleyiciler daha fazla para ödediğinde, yorumları daha uzun süre sabit kalır. Daha fazla dolar, daha uzun mesajlar yazmalarını da sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Etkileşimi Artıran En İyi 5 Instagram Uygulaması

Canlı yayınlarınız küçük olduğunda, çoğu izleyici Super Chat ile uğraşmaz; normal sohbet mesajlarıyla gözlerinizi kamaştıracaklarını bilirler. Ancak, binlerce kişi canlı bir videoyu izlediğinde ve sohbet devam eden mesajlarla dolup taştığında, Super Chat, süper hayranlarınızın içeriğinizle etkileşim kurması ve yorumlarını görmenizi sağlamak için harika bir yoldur.

Bazı içerik oluşturucular, Super Chat’i bağış platformu olarak kullanır. Yayıncılar canlı içerik üretmeye devam etmek için destek isteyebilir ve izleyiciler doğrudan sohbet kutusundan bağış yapabilir.

Katılımı teşvik edin. Sorular sorun. Cevaplar sağlayın. Birisi Super Chat’i kullanmak için para ödüyorsa, onu aradığınızdan emin olun, destekleri için teşekkür edin ve onaylandığını hissettirin.

Bağış toplamanın yaratıcı yollarını bulun. Birisi belirli bir eşiğin ötesinde bağış yaparsa bir şarkı söyleyebilir veya bir doğruluk mu cesaret mi gösterebilirsiniz.

Tüm izleyicilerinizin Super Chat’i ödemesine ve kullanmasına ihtiyacınız yok; yalnızca tüm yayınlarınızı izleyecek ve destek sağlamaya devam edecek bir avuç sadık kişiye ihtiyacınız var.

Ayrıca, Super Chat katkılarınızdan kazandığınız paranın tamamını saklamadığınızı unutmayın. YouTube kendi payını önce alır (genellikle %30 civarındadır).

4. Ürünler ve Hizmetler

YouTube, kendi ürün ve hizmetlerinizi satmak için harika bir platformdur. Diğer tüm markalar, kitlenize reklam şeklinde ulaşmak için binlerce dolar ödemeye hazırsa, organik içerikle neler yapabileceğinizi hayal edin.

Ne sunabileceğinizi hayal edin. Tişörtler kadar basit veya çevrimiçi kurslar kadar karmaşık olabilir. Hizmetlerinizi de sunabilirsiniz. İnsanlar içeriğinizi izliyorsa, muhtemelen sektörünüzde bir düşünce lideri olarak size güvenirler; makale yazmak, bir uygulama oluşturmak, vergi beyannamesi vermek veya stratejik pazarlama tavsiyesi sağlamak gibi bir işi halletmek için size ödeme yapmaya istekli olabilirler.

YouTube’un ürün rafı , resmi ürünlerinizi YouTube kanalınızda ve video sayfalarınızda sergilemenize olanak tanır. Rafınız izleyicilerinize 12 adede kadar ürün gösterecek ve hangi videolarda hangi öğelerin öne çıkacağına siz karar verebilirsiniz.

YouTube’da sabit satış mı yoksa geçici satış mı yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Doğrudan olabilir ve ürünlerinizi özel videolarda sergileyebilirsiniz ya da tarzınızı giyerek veya uygulamanızı bir gösteride kullanarak daha incelikli olmayı tercih edebilirsiniz.

Ürün rafınızdaki ürünleri bir e-ticaret platformundaki ( Amazon veya eBay gibi ) veya hatta kendi web sitenizdeki listelerinize bağlayın . Bazen bir açılış sayfası daha iyi bir seçenek olabilir (daha büyük satın almalar, yazılımlar veya kurslar için).

YouTube’da satış yapmak istiyorsanız, insanların ürün rafınıza rastgele denk gelmesini beklemeyin, onları ona yönlendirin. Görüntüleyenleri satın alma yapabilecekleri yerlere yönlendirmek için açıklamanızı, yorumlarınızı ve video içeriğinizi kullanın.

5. Sponsorlu İçerik

Sponsorlu içerik, YouTube’daki aracı kişiyi alır ve birlikte çalışmak istediğiniz markalarla doğrudan pazarlık yapmanızı sağlar. Büyük veya ilgili bir kitleniz varsa (tercihen her ikisi de olur, ancak her ikisi de olur), markalar hedef pazarlarının önüne geçmek için sizinle çalışmak isteyebilir.

Birlikte çalışmak istediğiniz markaların bir listesini yapın. İşletmenizle ortak olmak isteyen herkesten gelen teklifleri eğlendirebilseniz de, sevdiğiniz markaların bir listesiyle başlamanız en iyisidir. Örneğin, sosyal medya yönetiminiz için zaten Bluehost web barındırma ve Hootsuite kullanıyorsanız , önce bu markalarla ortak olmayı düşünebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En İyi 20 Sosyal Medya Yönetim Araçları

Bu sponsorluk anlaşmalarını nasıl gerçekleştireceğiniz tamamen size ve markaya bağlıdır. İşte birkaç fikir:

 • Videonuzun başına veya sonuna 30 saniyelik kısa bir özellik ekleyin.
 • Markayı videolarınızda kullanın veya giyin
 • Sponsorlu içerik videosu yayınlayın

Bir markaya nasıl sponsor olursanız olun, hedef kitlenize karşı her zaman şeffaf olun; onları hiçbir şey için kandırmaya çalışmayın. Bu sadece takipçilerinizle olan ilişkiniz için iyi değildir, aynı zamanda FTC , ASA ve diğer düzenlemelere uymak gerekir.

Videonuzu yüklerken, ücretli tanıtım kutusunu işaretleyin; YouTube, görüntüleyenlerin bilmesini sağlamak için videolarınıza “Ücretli tanıtım içerir” metni ekler. Endişelenmeyin, çirkin veya bariz bir şekilde yüzünüze gelen bir açıklama değil, ancak sponsorlu içerik olduğunda izleyicilere netlik kazandırıyor.

6. Satış Ortaklığı Pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlaması, sponsorlu içeriğe benzer. Bir markanın sitesine veya e-ticaret mağazasına trafik çekersiniz. Bir satın alma yaptıklarında, satışın bir yüzdesini alırsınız.

Ürün ve hizmetleri kanalınızda öne çıkarmak için yukarıdaki tüm sponsorlu içerik taktiklerini kullanabilirsiniz. Ancak, yalnızca gösterimleri veya görüntülemeleri aramıyorsunuz, insanların tıklayıp satın almasına ihtiyacınız var. Bu farklı türdeki nihai hedef, içerik stratejinizi şekillendirecektir.

Sponsorluklarda olduğu gibi, yalnızca güvendiğiniz (ve tercihen kullandığınız) ürünleri tanıtmak istersiniz. Hedef kitlenizi vasat ürün ve hizmetler satın almaya etkilerseniz, size olan güvenlerini kaybederler (ve hatta size kızabilirler).

Bağlı kuruluş pazarlamasına genellikle kanalınızın ömrünün başlarında başlayabilirsiniz. Markalar sponsorluk konusunda biraz daha cimri.

Unutmayın, her zaman önce değeri sağlayın. İçerikle başlayın. Bitirdikten sonra, bağlı kuruluş bağlantıları eklemenin yollarını düşünün. Bağlı kuruluş pazarlaması içeriğe uymuyorsa, onu zorlamaya çalışmayın.

7. Abonelik

Kaç YouTube aboneniz olduğu için ödeme almazsınız, ancak bu, kanalların bazen görmezden geldiği önemli bir ölçümdür. Görüntülemeler reklamları getirirken (gelir getirir), aboneler tutarlı görüntülemeler getirir.

Kaçınılmaz olarak, diğer içeriklerinizden daha fazla görüntülenen bir video oluşturacaksınız. Size biraz para kazandıracak, ancak sonunda çekişini kaybetmeye başlayacak. Bu video, banka hesabınıza bir hafta (veya belki bir ay) boyunca para yatıracak, ancak bu tek seferlik görüntülemeleri sadık abonelere dönüştüremezseniz size para kazandırmayı bırakacaktır.

İzleyicilerin abone olmasını ve bağlı kalmasını sağlamak için bir strateji oluşturun. Bu, izleyicileri ön kapıya çıkaran tıklama tuzağı başlıkları oluşturmanın ötesine geçer. İzleyicilerin markanızla bir ilişki kurmasını istiyorsunuz . İnsanların sadece tıklamasını, görüntülemesini ve ayrılmasını istemiyorsunuz – tıklamalarını, görüntülemelerini, kalmalarını ve işlemi tekrar etmelerini istiyorsunuz.

YouTube abonelerinizi büyütmenin birkaç yolu:

 • İzleyicilerden Abone Olmalarını İsteyin: İzleyicilerinize abone olmalarını hatırlatın. İnsanlar videonuza rastlayabilir, içeriğin keyfini çıkarabilir ve listede bir sonraki videoya geçebilir; çoğu insan YouTube’u bu şekilde kullanır. İnsanlar bir sonraki videoyu tıklamadan önce, harika içeriğinizden daha fazla yararlanabilmeleri için onlardan abone olmalarını isteyin.
 • Diğer Kanallardaki Takipçileri Dönüştür: Instagram, Twitter veya e-posta listesinde zaten bir takipçiniz varsa, onları YouTube’a dönüştürün. Video içeriğinizi kaçırmamak için takipçilerinizden YouTube kanalınıza abone olmalarını isteyin.
 • Yorumları Yanıtlayın : Topluluğunuzla etkileşim kurun. Birisi bir yorum bırakırsa, düşünceli bir yanıt vermek için zaman ayırın. Kitleniz büyüdükçe bunu herkes için yapamayacaksınız, ancak ilk günlerde herkesin bir yanıt almasını sağlayın.
 • Diğer İçeriği Tanıtın: Bazen izleyicilerin bir kanala abone olmadan önce birden fazla video izlemesi gerekir. Kitlenizin içeriğinizi tüketmesini sağlamak için diğer videoları izleyin. Ne kadar uzun süre bağlı kalırlarsa, dönüştürme olasılıkları o kadar artar.
Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi

Bir cevap yazın