Mobil

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştıkça doğal olarak hayatımızdaki yeri de arttı. Artık telefonlar sadece çağrı yapmak veya almak için değil hayatımızı kolaylaştıran birçok uygulamaya ve özelliğe sahip durumda. Mesajlaşma uygulamalarında ya da sosyal ağlarda zaman geçirenlerden profesyonel fotoğraf çekenlere, işi ile ilgili her şeyi akıllı telefon ile yapanlardan dizi ve film izleyenlere kadar çok farklı kullanım alanları oluştu.

Hayatı kolaylaştırdığı gibi, boş zamanlarınızı keyifli hale getiren akıllı telefonların bu özelliklerini, farklı model seçenekleri sayesinde ihtiyacınıza göre seçebilme imkanınız da var. Ancak özellikler arttıkça fiyatlarının da bu yönde değiştiğini aklınızdan çıkarmadan!

Bu yazımızda telefonun kullanışlılığı açısından özellikle dikkat etmeniz gereken özellikleri sizin için derledik.

Hangi İşletim Sistemi Tercih Edilmeli?

Hangi akıllı telefonu alacağınıza karar verirken ihtiyaçlarınız ve bütçeniz gibi, işletim sistemi seçimi de önem taşıyor. Dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri olan Android, günümüzde çok sayıda üretici tarafından kullanılıyor. Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemini telefonlarında kullanan üreticiler arasında Samsung, Oppo, Sony, Casper, General Mobile ve Vestel gibi dev markalar bulunuyor.

Android dışında popüler olan diğer bir işletim sistemi ise iOS. Apple‘ın geliştirdiği işletim sistemi, stabil çalışması, yüksek güvenlik sağlaması ve uzun güncelleme desteğiyle akıllı telefon kullanıcılarının ilgisini çekiyor.

Bir diğer İşletim sistemi olan HarmonyOS, Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’in Google ile sorun yaşadıktan sonra kendi işletim sistemini geliştirmesi sonucu yeni ortaya çıkan bir işletim sistemi.

Saklama Alanı Son Derece Önemlidir

Telefonun 64 GB’tan yüksek saklama alanına sahip olması, son dönemlerde oldukça önemli hale gelmiştir. Uygulamaları, dosyaları, sistem içi güncellemeleri ve daha pek çoğunu akıllı telefonunuzda barındırabilmeniz için saklama alanının yüksek olmasına özen göstermeniz son derece önemlidir. Bu sayede telefonunuzda istediğiniz pek çok uygulamayı kullanabilir, işinizi telefon üzerinden yürütüyorsanız önemli mail ve dosyaları da telefonunuza indirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Android Go 200 milyon barajını geçti

Ekran Büyüklüğüne Dikkat Edin

Ekranın küçük olması, son dönemlerde istenmeyen bir özellik haline gelmiştir. Telefondan dizi ya da film izlenebildiği, oyun oynanabildiği ve aynı zamanda işler de yürütülebildiği için ekranın daha büyük olması, işlerin de daha kolay şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak tanır. Ekran büyüklüğüne dikkat edilerek akıllı telefon satın alınmalıdır.

Kamera Özelliklerine Önem Verin

Kameranın kaç piksel olduğu, hangi özelliklerinin olduğu, çekim açılarının nasıl olduğu gibi pek çok kamera özelliği aslında son derece önemlidir. Kameranın farklı tip özelliklerine dikkat edildiği zaman kusursuz fotoğraflar yakalamak mümkün olabilecektir. Özellikle de fotoğraf çekmeyi sevenler için kamera özelliklerinin gelişmiş olması oldukça önemli olduğundan bu niteliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Batarya Tüketimi

Batarya kapasitesi ve batarya tüketim özellikleri, akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biridir. Sürekli olarak telefonları şarj etmekten sıkılanlar ya da telefonunu sürekli olarak şarj edemeyecek olanlar, doğa ile iç içe olanlar ya da uzun ömürlü bir bataryaya sahip olmak isteyenler; batarya tüketim özelliği gibi pek çok niteliğe dikkat etmelidir.

Teknik Servis Desteği

Yedek parçaların kolay şekilde bulunabilmesi, garanti kapsamı ve garanti süresi gibi pek çok özellik aslında teknik servis desteği içine dahildir. Teknik servis desteği sayesinde akıllı telefonunuzla ilgili herhangi bir problem yaşadığınızda kolay şekilde teknik hizmet alabilmeniz mümkün hale gelebilmektedir. Bu nedenle nitelikli teknik servis hizmeti sunan bir markadan alışveriş yapmanız gerekir.

RAM

RAM, Akıllı cihazlardaki dosyaların ve uygulamaların hızla yazılıp okunmasına izin veren bir depolama birimidir. Teknolojinin hızla ilerlemesinin sonucu olarak, yeni uygulamaların daha iyi ve hızlı çalışabilmesi için, RAM’i yüksek bir model seçmenizde fayda vardır.

Özetle; hangi akıllı telefonu almalıyım diye düşünüyorsanız önce ihtiyaçlarınızı belirlemeli, sonra da bütçenize uygun telefonları değerlendirmelisiniz.

İlgili: Android Go 200 milyonu geçti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2021'in En iyi 8 seyahat rota Planlayıcı Uygulamaları
Haber Bültenimize Abone Olun

Bir yanıt yazın