Mobil

Android Go 200 milyon barajını geçti

Android Go 2 GB ve daha az RAM’e sahip akıllı telefonlar için oluşturulmuş oldukça hızlı bir işletim sistemidir. Ve Android’in en iyisidir, daha hafif çalışır ve veri tasarrufu sağlar. Android (Go sürümü) , daha fazla kişinin uygun fiyatlı, giriş seviyesi telefonlar ile Android işletim sistemini kullanabilmesi amacıyla 2017’de piyasaya sürüldü . Günümüze kadar hızlı bir şekilde ilerleyerek 200 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaya başlandı.

Android go için google uygun fiyatlı olan bu cihazlar için yeni bir güncelleme olan Android 12 sürümünü getirmek için çalışmalarına devam etmektedir. Bu güncellemede en önemli özellikler hem birçok cihaza gelecek olmasıdır. Hemde Uygulamalar %30’a oranına kadar daha hızlı biçimde açılacaktır. Birçok animasyonu izlemek daha kolay olacaktır. Uygulamaları açarken ekranlara gelen o boş sayfaları azaltmak için yapılmış olan bir çalışma olarak görülmektedir. Android 12 sürümünde telefonların pil ömrünü korumak için uğraşmaktadır.

Android 12 Güncellemesi Alacak Olan Telefonlar

Google da çokça merak edilerek aratılmış olan konulardan biri ise Andorid 12 sürümünün hangi telefonlara gelecek olduğudur. Android 12 sürümünün geleceği telefonlar şunlardır;

  • Pixel 3
  • Pixel 3 XL
  • Pixel 3a
  • Pixel 3a XL
  • Pixel 4
  • Pixel 4 XL
  • Pixel 4a
  • Pixel 4a 5 GB
  • Pixel 5

Türkiye’de şu ana kadar Android 12 güncellemesi alan Samsung cihazlar Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra 5G oldu.

Android Go Özellikleri

Android go google da piyasaya sürülmüş olan görüp görülebilecek en uygun fiyatlı telefonlardandır. Arayüzü, bildirim çubuğu, kilit ekranı vs. gibi özellikleri ile diğer Androidlerden bir farkı yoktur. Uygulamalar sadeleştirilmiş olarak görülmektedir. Yani çok daha az alanlar kaplamaktadır. Bir diğer özelliği ise sadece uygulamaların küçültülmüş halini değil tam versiyonunu da yüklemek isterseniz buna da olanak sağlamaktadır. Ancak küçültülmüş olan halleri tam hallerine göre daha hızlı çalışmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2021'in En iyi 8 seyahat rota Planlayıcı Uygulamaları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi mobil online eğitim uygulamaları

Android Go fonsiyonelliği

Genel olarak fonksiyonellik açısından diğer androidlerden pek birşey kaybetmiyoruz. Aksine görünüş olarak sadeleştirilmesi ile birlikte sürüm daha derli toplu biçimde görülmektedir. Çünkü Android go Android’in sadeleştirilmiş hali olduğu için sade görünüşü var fakat kullanış açısından hiçbir kayıp görünmemektedir. Bunun yanı sıra düşük veri tüketimi de görülmektedir. Çünkü neredeyse her uygulama küçültülmüş yani sadeleştirilmiş olarak görüldüğü için daha az veri harcamaktadır. Yani durum böyle olduğunda batarya sağlığı ve şarj kapasitesi de daha uzun kullanılıyor.

 Android go sürümünde animasyonlar daha yavaş iken Android 12 sürümünde bunların her biri iyileştirilerek daha hızlı kullanımı sağlamak için uğraşılmıştır. Bu da başarılmış olarak görülüyor. Android go diğer Android telefonları özeti biçiminde görülmektedir. Bütün fonksiyon ve yeteneklere sahip olan, daha az veri tüketimi sağlayan, bunun yanı sıra en uygun fiyatlı telefonlardandır. Kişi başına düşmekte olan milli gelirin çok düşük olduğu ülkelerde dahi Android telefon kullanma imkanı sağlamaktadır. Bu sebeplerle birlikte yüksek satış oranları ile 200 milyon kullanıcıya ulaşarak kolay kullanım sağlamaktadır.

Haber Bültenimize Abone Olun

OnlineYaşam

Yaşamın "online" hali