Öne ÇıkanlarTeknoloji ve BilimUzay

Elon Musk’ın Çılgın Projeleri hayatımızı değiştiriyor

Teknoloji haberleri söz konusu olduğunda haberlerin neredeyse yarısında Elon Musk ismini görüyoruz. Adeta çığır açan projelerle adından sıkça söz ettiren Elon Musk kimdir ve Elon Musk projeleri nelerdir?

Elon Musk, 1999 yılında ortak kurucularından olduğu dijital ödeme sistemi Paypal ile başlayan ve günümüzde hayatımızı kökten değiştiren veya değiştirmeye aday bir çok projesi ile dünya tarihine şimdiden adını yazdıran bir teknoloji dahisi.

Elon Musk aynı zamanda SpaceX şirketinin kurucusu, Tesla şirketinin ürün mimarı, The Boring Company şirketinin kurucusu, Neuralink ile OpenAI’nin kurucu ortağıdır.

Aynı zamanda, 2021 yılında Amazon firmasının kurucusu Jeff Bezos’u geçerek dünyanın yaşayan en zengin kişisi oldu.

Şu an devam eden ve geliştirdiği teknolojilerden bazılarına kısaca değinelim.

1. SpaceX ile Mehtaplı Geceler

Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketlerden bir tanesi olan SpaceX (Space Exploration Technologies) aslında bakıldığında bir uzay araştırma şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Kurulma amacı uzay seyahatlerinin maliyetlerini 10 kat azaltırken güvenlik düzeyini ise 10 kat artırmaktı ve daha şimdiden gönderildiği yere inip, fırlatıldığı yere geri dönüş yapan roketlerin üretimini başarıyla tamamlayan şirket bu konuda dünyada ilke imza atmış oldu.

Bu roketler sayesinde artık uzay araştırmaları çok daha uzun süre ve daha az maliyet ile gerçekleştirilebiliyor.

Peki SpaceX neden çılgın proje olarak adlandırılıyor?

SpaceX ile NASA ortak çalışıyor ve 2025 senesinde Mars gezegenine ilk insanlı yolculuğu gerçekleştireceğini iddia ediyor. 2040 senesinde ise yine mars gezegeninde yaklaşık 80 bin kişilik bir insan kolonisi kurma planları var. Eğer işler yolunda giderse uzaya ilk insan gönderen özel araca sahip ilk şirket SpaceX olacak. Bunun yanında uzay turizmine öncülük eden şirket olarak ta tarihe geçecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Netflix'te aralık ayında yayınlanacak dizi ve filmler açıklandı

SpaceX’in Uzay interneti projesi Starlink

Dünyanın her köşesine ultra hızlı internet ulaştırma hedefiyle ortaya çıkan proje, 2021 Ekim ayında beta sürümüyle halka sunulmuştu.

Şirket, Eylül ayında uzaya 51 Starlink uydusu daha fırlatarak toplamda bin 797 uyduya ulaşmıştı. 2027’de tamamlanması hedeflenen proje kapsamında dünya yörüngesinde 30 bin uyduluk ağ kurulması planlanıyor.

2. Tesla ile Birbirinden Pozitif Elektrik Alanlar

Tesla Motor

Otomobil üreticisi Tesla Motors 2003 yılında iki mühendis tarafından kuruldu. 2004 yılında Elon Musk’ın katılımıyla birçok yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Bu yatırımcıların arasında Google kurucuları da dahil. Elon Musk Tesla araçların tasarımlarında bizzat rol aldı.

Tesla Motors daha sonra Toyota ve Daimler ile işbirliği içerisine girdi. Küresel ısınmanın ilerlemesini engelleme ve petrole olan bağımlılık ile petrol tüketimini azaltma politikası izledi. Bu politikası ve çabası ile birçok sivil toplum kuruluşundan büyük destek alarak gönülleri kazandı.

İlgili: Tesla, Çocuklar İçin Cybertruck’tan esinlenen Aracı Duyurdu

3. Solar City ile Şarjı Hep Tam Olanlar

Solar City de Elon Musk’ın kuzenleri ile birlikte kurduğu bir şirket. Solar City de Tesla Motors gibi küresel ısınmayı engellemek için savaşıyor. Solar City dünyanın en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcılarından bir tanesi.

Tesla Motors ve Solar City güneş enerjisi kullanılarak şarj edilen şarj edilebilen elektrikli otomobil projeleri üstünde çalışıyor. Solar City şirketi 2016 yılında tüm hakları ile Tesla Motors bünyesine dahil oldu.

4. Hyperloop ile Yakınlaşan Mesafeler

Hyperloop

Elon Musk’ın çılgın projeleri arasında bulunan Hyperloop nedir?

Elon Musk’ın amacı hava şartlarından etkilenmeyen, kaza riski neredeyse olmayan, ortalama olarak bir jetin iki katı kadar hız yapabilen, az enerji sarf eden ve 24 saat kesintisiz çalışabilmek için enerji depolayabilen bir ulaşım aracı tasarlamaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En iyi mobil online eğitim uygulamaları

Ve bu hayal Hyperloop ile yavaş yavaş hayata geçmeye başladı. Hyperloop türkçesi ile hiper döngü, bir ulaşım sistemi teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Raylı, deniz, hava, kara ulaşımından sonra 5. ulaşım sistemi teknolojisinin geliştirilmesinde aynı zamanda Tesla motor mühendisleri de görev alıyor.

Hyperloop, içindeki hava neredeyse tümüyle boşaltılmış olan vakum tünellerde hareket eden ultra hızlı bir ulaşım aracı olarak üretildi. Böylece sürtünme büyük ölçüde ortadan kaldırılarak elektrikli motorun sağladığı enerjinin tamamına yakını hızlandırma için kullanılıyor. Tüneller içinde hareket eden ve yolcuları taşıyan kapsüllerde tekerlek bulunmuyor. Bu sistem ile saatte 1200 kilometrelik bir hıza ulaşabiliyor. Seyahatlerin süresi düşerken maliyet de büyük oranda düşmüş oluyor.

Devrim niteliğindeki bu hızlı teknoloji ilk kez 2012 yılında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından dile getirilse de Musk, böylesi bir projeyi geliştirmeye odaklanmak için zamanının olmadığını söylemişti.

O zamandan beri bu alanda başarı elde eden Hyperloop TT ve Virgin Hyperloop gibi birkaç şirket bu teknolojiyi hizmete sokmak için adım attı ve ciddi gelişmeler elde etti. Virgin Hyperloop, bu teknolojiyi kullanarak, ilk insanlı testini gerçekleştirmişti.

5-Neuralink ve OpenAI

Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek amacıyla 2016’da kurulmuş bir nöroteknoloji şirketi.

Şirketin kısa sürede ciddi beyin hastalıklarını tedavi etmek için cihaz geliştirmeyi hedeflediği bu proje için Musk’ın yaptığı açıklama ile şirketin; 2020 yılı içerisinde gerçek insan beyni üzerinde çalışmalara başlamayı planladığı duyurulmuş oldu.

OpenAI, insanlığa fayda sağlayabilecek yapay zeka araştırma şirketi olma hedefiyle 2015 yılında Elon Musk ve Sam Altman ortaklığında San Francisco merkezli olarak kurulmuştur.

Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi