Öne ÇıkanlarOtomobil

Yolda kablosuz şarj ve şarjsız elektrikli Arabalar

Belki en az on yıl uzaktayız, ama harika olacak. 

Yolculuk yapıyorsunuz ve aracınızın şarj durumunun yüzde 15’in altına düştüğünü gördünüz. Bir şarj istasyonunu aramak yerine, arabanıza şarj etmeye başlamasını söylersiniz ve tanıdık bir parıltı, pilin akımı kabul ettiğini gösterir. 

Yolda kablosuz şarjın hayali ve potansiyel geleceğidir bu. Özel yollar, şarj yetenekleriyle donatılacak ve sistemi destekleyen araçlar, yoldan hiç ayrılmadan daha da gelişecek. Ve en büyük acı noktalarından biri ortadan kalkacak: uzun yolculuklarda şarj olmak için geçen süre. 

Olursa ve olduğunda, olağanüstü olacak. Ancak katı piller gibi , meyve vermesi biraz daha zaman alacak. 

Yolda sürüş esnasında şarj nasıl çalışacak?

Hareket halindeyken araçları şarj etmek için tercih edilen yöntem, akıllı telefonunuzu kablosuz olarak şarj etmek için kullanılan teknolojinin hemen hemen aynısıdır. Endüktif şarj, biri zeminde diğeri araçta olmak üzere iki bobin kullanılarak sağlanır. Yol bazlı bobin, araçtaki bobinle birleştiğinde aracın aküsünü şarj eden elektrik oluşturacak.

Bu yöntemle ilgili sorunlardan biri, bobinler birbirine ne kadar yakınsa o kadar iyi çalışmasıdır. Yerden yüksekliği az olan arabalar, örneğin yerden daha yüksek olan bir kamyondan daha hızlı şarj olacak. Ayrıca, manyetik alan için gerekli olan sistem kırılgandır ve yollarda bozulabilir. 

Başka bir kablosuz sistem, mıknatıslar yerine yüksek frekanslı elektrik alanları kullanır ve Cornell’de araştırılmaları devam etmektedir. Kurulumu manyetik sistemden daha ucuz olabilir, ancak gerçekten çalışması için oldukça yüksek bir voltaj gerektirecektir. 

Ve son olarak, demiryolu yöntemi var. Yola elektrikli metal şerit yerleştirilir ve bir kol, gücü aküye geri aktarmak için ray boyunca ilerlemek için bir elemanı aşağı indirir. Bu tür bir yol İsveç’te 2018’de kuruldu ve mantıklı olsa da bir sürü sorunu da beraberinde getirdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sürücülerin Yeni Yardımcısı: Mercedes-Benz, otomobillerine ChatGPT Ekleyecek!

Nasıl olursa olsun, araçların yol şarjını destekleyen sistemlerle donatılması gerekecek ve otomobil üreticileri, hangisinin kazanacağını bekleyecek ve görecek.

Peki tüm bunlar ne zaman gerçekleşecek?

Buna cevap vermek şu an için zor. Cornell araştırmacıları, yüksek frekanslı elektrikli yollarının yaklaşık 5 ila 10 yıl içinde hazır olacağına inanıyor.

Tüm bunlar tamamlandıktan sonra, bölgesel ve eyalet ulaşım yetkilileriyle anlaşmamız gerekiyor. Bir yol dönüştürülmeden önce, bu devlet kurumları yolun büyük bir yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyduğundan emin olmak isteyecektir. 

Olduğunda!

Tüm bunlar gerçekleşirse, ücretsiz olmasını beklemeyin, aynı zamanda gelişigüzel uygulanmasını da beklemeyin. Eh, başlangıçta, biraz karışık olacak çünkü yeni olan her şeyin büyüyen sancıları var. Ancak nihayetinde, Electrify America şarj istasyonları ve Volkswagen ve Ford EV’lerle nasıl tak ve şarj ettiğimize benzer şekilde, araçlara bireysel hesaplar atanacak. Bir araba yolda şarj etmeye başladığında, hesabı ücretlendirilir. 

Yine de her şeyi başlatmak için, bunun gerçekleşmesi için siyasi irade olması gerekiyor, bu yüzden Michigan Gretchen Whitmer’ın eyalette kablosuz şarjlı bir yol inşa edeceği duyurusu çok önemli. 

Haber Bültenimize Abone Olun

OnlineYaşam

Yaşamın "online" hali

Bir yanıt yazın