Giyilebilir TeknolojiÖne ÇıkanlarSanal Gerçeklik

Akıllı Gözlükler ve Açtığı Kapılar

Akıllı gözlükler kimi zaman izlemiş olduğumuz dizi ve filmlerde imrendiğimiz bazı zamanlarda iyi ki yok demiş olduğumuz şeyler arasındadır. Yani bazı zaman zihin okumakta olan bir gözlük, gelecekte inşallah olur dediğimiz şeylerdendir. Günümüzde artık bunlara sahibiz. Yeni geliştirilmiş olan birinci nesil akıllı gözlükler izlemiş olduğumuz dizi ve filmleri hatırlatmaktadır. Bu gözlükler sayesinde kullanıcılar video ve fotoğraf çekimi, müzik dinleme hatta telefon görüşmesine kadar birçok deneyim sunmaktadır.

Artırılmış gerçeklik çerçevesinde hayata geçirilmiş akıllı gözlüklerin sesli komut özelliği veya çekim butonuna ellerimiz kullanmadan video ve fotoğraf çekebiliyoruz. Bunun yanı sıra gözlük çerçevesinin yanındaki hoparlörler sayesinde bluetooth kullanarak müzik açabilme ve telefonsuz biçimde aramalarımızı gerçekleştirme imkanı sunmaktadır. Çerçevenin yan tarafında bulunan dokunmatik yüzey sayesinde müzikleri durdurma ve sesleri açıp kısma imkanı sunmaktadır.

Kendi Klibinizin Canlandığı Bir Hayat

İngiliz televizyon dizisi olan Black Mirror’da bazı bölümler ve farklı hikayeler ile tarif edilmiş olan geleceğin gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. Bunun teknolojik açıdan mümkün olabilmesi ihtimali için hazır olmamızın yanı sıra kültürel açıdan da buna hazırız. Şehir yaşantısının getirmiş olduğu katı kurallar, sosyal yabancılaşma, ekonomik belirsizlikler gibi birçok sebep bireyciliğe bir yol açıyor. Bu gibi psikolojinin içindeyken devletin de payını yok saymamız mümkün değil. Güvenlik sebebi ile evlerimiz dışında her yerin güvenlik kameraları ile donatılmış olması bizler için büyük etken. Çipli kartlar, kimlik numaraları, giymiş olduğumuz kıyafetlerin hatta iç çamaşırlarımızın markalarına kadar bizi kredi kartı şirketlerimiz sürekli takiptedir. Birçok sosyal medya platformuda aynı şekildedir. Bu yüzden akıllı gözlükler sayesinde kendimize yeni bir hayat canlandırma ihtimali sunulmaktadır.

Akıllı Gözlüklerin Kullanılabileceği Alanlar

Smart glasses adı verilmiş olan bu akıllı gözlükler sayesinde görme engelli kişilerin bile etrafı görebilmek sağlanmıştır. Gözlükte bulunmakta olan özel kameralar ile beynimize gerekli sinyal gönderilmektedir. Bu sayede görme engelli kişiler bile siyah beyaz olarakta olsa görebilmektedir. Bu akıllı gözlük sayesinde yakınımızdaki objeler hedef alınarak dünyamızı arka plan olarak resim edebilmektedir. Bu gözlükler geçmiş olduğumuz şubat ayında doğum sırasında görme engelli bir anne üzerinde denenmiş hatta oldukça olumlu sonuçlar alınmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tarayıcınızdan dinlediğiniz herhangi bir şarkının adını öğrenin

Bunun yanı sıra NASA uzay istasyonunda çalışmakta olan astronotlar için de akıllı gözlük sağlamak planlanmaktadır. Öncelik olarak bakım onarım işleri sonrasında ise insanları daha küçük gezegenlere yollayacak olan Orion uzay gemisi astronotları için düşünülmektedir. Çünkü bu gözlüklerden faydalanabilmek ilk önceliktir. Bunun için akıllı gözlükler için anlaşmaya varılmıştır. Bu gözlükler sayesinde birçok bilgi 3D görülebilmektedir. Birçok bakım onarım kataloğu taşınmasını azaltmak öncelik olan amaçtır. Gözlük sayesinde bakım onarım için gerekli olan her türlü bilgiyi ve gerekli videoları doğrudan görmek mümkün olacaktır. Bu sayede astronotlar bir sürü katalog taşımak yerine bir gözlük sayesinde kolaylık sağlanacaktır.

Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi