Sanal Gerçeklik

Google AR cihazları için işletim sistemi geliştiriyor

Google artırılmış gerçeklik kullanarak işletim sistemlerini geliştirmek için güçlü bir ekip hazırlıyor. İnternetin devi olan google söz konusu olan bu hazırlığını iş ilanları incelenen 9to5Google sitesi ile birlikte ortaya çıkardı.

Bu ekibin başına geçtiğimiz haftalarda Mark Lucovsky da katılmış olduğunu açıkladı. Lukovsky daha önceden Meta şirketinde çalışmış olan sanal gerçeklik üzerine işletim sistemleri geliştirmekteydi. Oldukça tecrübeli olan bu yönetici Windows NT programını da geliştirmiş olan kişilerden birisiydi. Google artırılmış gerçeklik OS iş ilanına göre bu şirketin AR ürünleri için yönetim ve kontrol ekibinde çalışacak yazılım bileşenleri geliştirmek istiyor. İnternet devi olan Google daha önce de Android için Tango ve ARCore ile birlikte AR yazılımı geliştirmişti.

Bu şirket kurumsal pazara uygun biçimde uyarlamış olduğu Google Glass Artırılmış Gerçeklik gözlüklerinin temelinde de Android bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ekibin yoğun biçimde özelleştirilmiş platformlarda güçlü AR deneyimleri oluşturması beklenmektedir.

İşe alınacak olanların büyük bir kısmının ABD’de görev yapması isteniyor. Bazı işe alınanların çalışma yeri ise Kanada’ Waterloo şehri olması isteniyor. Google geçen yıl satın almış olduğu AR şirketinin merkezi olan North’un burada yer alıyor. Google daha çok artırılmış gerçeklik donanımını geliştirmek için ve piyasa sürmek için oldukça fazla çalışıyor. İnternet devi olan Google’ın en büyük rakipleri arasında olan Apple’da AR konusu üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Dolayısıyla bu alan içerisindeki rekabet durumu günden güne kızışmaya devam edecek gibi görünüyor. Google rekabetin kızışması açısından hem şartlara uygun çalışma arkadaşları hemde işlerinde kıdemli çalışanlar olmasını istiyor. Hem ABD’de yaşayacak hem de Kanada’da yaşayacak olan işlerinde iyi, başarılı, azimli ve özverili çalışma arkadaşları olması istenen şartlardandır. 

İlginizi Çekebilir: Metaverse ve Sanal Gerçeklik: 6 Temel Fark

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2022 yılında hayatımızı kolaylaştıracak Teknoloji Trendleri

Google AR Cihazları

Google Ar cihazları arasında bir akıllı saat modeli de geliştirmeye başladı. İnternet devi imzalı olan akıllı saatin modeli ise Pixel Watch. Yapılan açıklamalara bakılırsa Pixel Watch’ın 2022 yılının bahar ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Herkesi memnun edebilmek için yuvarlak çerçevesiz bir tasarım oluşturulmuş. Bu sayede hem oldukça modern gözüken bu ürünün yanına tek bir buton yer alıyor. Farklı renk seçenekleri ile birlikte bir diğer avantajı da kayışlarını değiştirebiliyorsunuz.

Google samsung ile beraber geliştirmiş olduğu Wear OS 3 işletim sistemi üzerine kurulmuş olan modeli samsung tarafından üretilmiş bir Google tasarımlı işletim sistemi bulunuyor. Google artık Pixel 6 serisi ile birlikte akıllı telefonlarında kendi tasarımları olan işlemcileri kullanmaya başladılar. Pixel 6 serisi ülkemize getirmemiş olan Google’ın ülkemize saati de getirmesi beklenmemektedir. Fakat bildiğiniz üzere aracılar sayesinde bu saat bir şekilde ülkemize giriş yapacaktır. Google Artırılmış gerçeklik sayesinde birçok yeni ürün piyasaya sürmeyi planlıyor.

Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi