Sanal Gerçeklik

Metaverse ve Sanal Gerçeklik: 6 Temel Fark

Meta veri deposu ve sanal gerçeklik bir ve aynı mı? Yoksa farklılar mı? Bekle, örtüşüyorlar mı? İşte bilmeniz gerekenler.

Ekim 2021’de Mark Zuckerberg, Facebook’un adını Meta olarak değiştireceğini duyurdu.

Meta, bir nesnenin kendisine atıfta bulunduğu anlamına gelen bir sıfattır. Ama görünüşe göre, metaverse denen bir şeyin de kısaltması.

Bu duyuru merak, şüphe ve bariz soruyla karşılandı: “Bir meta veri deposu tam olarak nedir?” Kulağa sanal gerçeklik gibi geliyor ve sanal gerçekliği içeriyor ama tamamen aynı fikir değil.

Peki, meta veri deposu tam olarak nedir ve ona erişmek için Facebook’a ait bir VR kulaklığına ihtiyacınız olacak mı?

Metaverse Nedir?

Meta veri deposu kavramı yeni bir oluşum değildir. Bununla birlikte, birçok insanın şimdi ilk kez öğrendiği bir şeydir.

Terim ilk olarak 1992’de Neal Stephenson tarafından yayınlanan Snow Crash romanında kullanılmıştır. Romanda metaverse, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve interneti birleştiren sanal bir paylaşılan alandır.

Bir sanal alemi fikri Facebook ve diğer teknoloji şirketlerinin açıkladığı bu tanıma çok benzer olması görünmüyor. Kesin tanım kimin konuştuğuna bağlı gibi görünse de, temelde sanal dünyalara daha fazla vurgu yapan internetin yeni bir versiyonudur.

Web sitelerini bir tarayıcı kullanarak ziyaret etmek yerine, hem sanal hem de artırılmış gerçeklik kullanma seçeneği ile sanal bir dünyada gezinerek bilgilere erişeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Oppo’dan Görüntüleme Teknolojilerinde Büyük Adım

Metaverse ve Sanal Gerçeklik: Fark Nedir?

Meta veri deposu hakkında herhangi bir şey okursanız, sanal gerçeklikle benzerlikleri göz ardı etmek zordur. Bununla birlikte, birkaç önemli farklılık vardır.

Sanal gerçeklik ve meta veri deposu arasındaki farkları anlamaya çalışıyorsanız, işte altı temel ayrım.

1. Sanal Gerçeklik İyi Tanımlanmış, Metaverse Değil

Sanal gerçeklik ve meta veri deposu arasındaki en dikkate değer fark, VR artık iyi anlaşılırken, meta veri deposunun gerçekten anlaşılmamasıdır.

Mark Zuckerberg’e göre , metaverse “sadece içeriği görüntülemek yerine içinde bulunduğunuz, somutlaştırılmış bir internettir”. Yakın tarihli bir Microsoft duyurusu , bunu “insanların, yerlerin ve nesnelerin dijital ikizlerinin yaşadığı kalıcı bir dijital dünya” olarak tanımladı.

Bu açıklamalar, sanal gerçeklik anlayışımızla karşılaştırıldığında oldukça belirsiz. Teknoloji şirketlerinin bile tam bir tanımı olmaması da mümkündür.

Facebook’a göre, yeniden markalama kararı meta veri deposunu oluşturmanın gerekli bir parçasıydı. Üzerinde çalıştıklarını daha iyi temsil eden bir isim istediler. Ancak bunu yapmanın tek makul nedeni kesinlikle bu değil. Facebook’ta görüntü sorunu var .

Meta verinin, mevcut internetteki teknolojik gelişmeleri tanımlamak için kullanılan bir moda sözcükten başka bir şey olmadığını iddia etmek de mümkündür.

2. Facebook Her İki Teknolojinin de Sahibi Değil

Meta veri deposuyla ilgili bir başka olası soru, onu gerçekten kimin tanımlayacağıdır.

Oculus Rift’in sahibi olarak Facebook, sanal gerçekliğin geliştirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Ancak aynı zamanda, devasa bir endüstride sadece bir oyuncudurlar.

Aynı şey metaverse için de geçerlidir. Facebook, adını Meta olarak değiştirmiş olabilir, ancak olaya karışan tek şirket onlar değil. Örneğin Microsoft, kısa süre önce , meta veri deposuna ve çeşitli tanımlarına benzerlikleri olan bir karma gerçeklik platformunun sürümü olan Microsoft Mesh’i duyurdu . Ayrıca, yakın tarihli bir Facebook açıklaması , kendilerini meta veri deposunun kendisi yerine meta veri deposunun bir parçası olarak gördükleri gerçeğini ima ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akıllı Gözlükler ve Açtığı Kapılar

Bu, VR gibi meta veri deposunun tek bir şirketten daha büyük olacağı anlamına gelir.

3. Metaverse, Paylaşılan Bir Sanal Dünya İçerir

Meta veri deposu, kullanıcıların internet üzerinden erişebilecekleri paylaşılan bir sanal alandır. Yine, bu, VR kulaklıklarının açıkça yapmanıza izin verdiği bir şeydir.

Meta veri deposundaki sanal alan da sanal gerçeklik programlarında zaten var olana benzer.

Kullanıcıların, sanal konumlarda birbirleriyle etkileşime girecek kişisel avatarlarla tanımlanması bekleniyor. Ayrıca, NFT’ler gibi sanal öğeler ve ortamlar satın alabilecek veya oluşturabilecekler .

Birincil fark, mevcut sanal dünyalar boyut olarak sınırlıyken, metaverse tüm internete erişim sağlayacak gibi geliyor.

4. Metaverse Sanal Gerçeklikte Erişilebilir Olacak

Meta veri deposu, bir VR kulaklığı takmanızı gerektirmez. Ancak hizmetin büyük bir bölümünün kulaklık kullanıcıları tarafından erişilebilir olacağına inanılıyor.

Bu, internette gezinmek ile sanal gerçekliği kullanmak arasındaki çizginin muhtemelen bulanıklaşacağı anlamına geliyor. VR kulaklıklar, genellikle akıllı telefonlar kullanılarak gerçekleştirilen görevler için kullanılmaya başlayabilir.

Metaverse, Facebook’un beklediği kadar popüler hale gelirse, VR’nin çok daha az niş bir ürün haline gelmesi muhtemeldir.

5. Metaverse, VR Tech ile Sınırlı Değil

Ancak, son noktadan itibaren, metaverse sanal gerçeklikle sınırlı olmayacak. Bunun yerine, hem artırılmış gerçeklik cihazları hem de internete bağlanmak için kullandığınız herhangi bir cihaz tarafından erişilebilir olacak.

Bu, yalnızca sanal gerçeklikle mümkün olmayan çeşitli özelliklerin kapısını açar. Örneğin, artırılmış gerçeklik, meta veri deposunun bazı yönlerinin gerçek dünyaya yansıtılmasına izin verecektir.

Sanal alanlar da kulaklık gerektirmeden her yerden erişilebilecek şekilde tasarlanacak.

6. Metaverse Potansiyel Olarak Sanal Gerçeklikten Çok Daha Büyük

Sanal gerçeklik artık eğitim, terapi ve spor için kullanılıyor. Ama yine de tartışmasız en iyi eğlence türü olarak bilinir.

Metaverse, en azından ölçek açısından, kulağa daha çok internetin yeni ve geliştirilmiş bir versiyonu gibi geliyor. İnsanların çalışma, sosyal medyaya erişim ve hatta internette gezinme şeklini değiştirmesi bekleniyor, yani birçok insan sanal gerçekliği tamamen görmezden gelse de, meta veri deposunda aynı şeyin olması pek mümkün değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2022 yılında hayatımızı kolaylaştıracak Teknoloji Trendleri

Metaverse İnternetin Yerini Alacak mı?

Sanal gerçeklik, bazılarının beklediği gibi dünya üzerinde pek bir etki yaratmadı. İnsanların kulaklık takarak geçirmek istedikleri zamanın bir sınırı vardır.

Meta veri deposu, bir VR kulaklığına hem erişimi olan hem de olmayanlar tarafından erişilebilen bu soruna sahip olmayacaktır. Bazı insanlar bunun sonucunda çok daha büyük bir etkiye sahip olmasını bekliyor.

Aynı zamanda, meta veri deposunun interneti tamamen değiştirmesi pek olası değildir. VR kulaklıklar, bilgisayar ekranlarına ilginç bir alternatif sunar. Metaverse internete ilginç bir alternatif sağlayacaktır. Ancak hiçbiri yerine geçecek şekilde tasarlanmamıştır.

Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi

Bir cevap yazın