Sağlık & FitnessTeknoloji ve Bilim

Defibrilatör taşıyan drone İsveç’teki ilk kalp krizi hastasını kurtardı

Everdrone firması, bu yıl İsveç’teki hizmetini genişletmeyi planlıyor.

Everdrone, İsveç’te bir vatandaşın bugün – kısmen – bir drone sayesinde hayatta olduğunu duyurdu. 71 yaşında bir adam Aralık ayında kar kürerken kalp krizi geçirdi ve yakındaki bir doktor tarafından drone ile taşınarak getirilen defibrilatör sayesinde hayata döndürüldü.

Kalp krizi geçiren birinin hayatta kalabilmesi için 10 dakika içinde müdahaleye ihtiyaç vardır. Everdrone’un Acil Tıbbi Havadan Teslimat (EMADE) hizmeti, mümkün olan en kısa sürede yardım sağlamak için tasarlanmıştır. Acil durum görevlilerinin, cihazı arayanın evine taşıyan bir drone göndermesine olanak tanır ve ambulans evlerine varmadan önce hayat kurtarma sürecini başlatır. 

Bu hastanın durumunda, servislerin defibrilatörü evine teslim etmesi sadece üç dakika sürdü. İşe giderken doktor olan bir görgü tanığı, kalp masajı yaptıktan sonra hastaya AED’yi (defibrilatörü) kullandı.

Drone, Karolinska Institutet, SOS Alarm ve Region Västra Götaland’daki Resüsitasyon Bilimi Merkezi ile birlikte geliştirildi.

Foto: Everdrone

Everdrone CEO’su Mats Sällström, “Bu, Everdrone’un acil durum ile tamamen entegre olan en gelişmiş drone teknolojisinin hayat kurtaran AED ekipmanına erişim süresini nasıl en aza indirebileceğinin mükemmel bir gerçek örneğidir” dedi.

EMADE programını test eden dört aylık çalışmada drone’lar için uygun olabilecek 14 kalp krizi uyarısı alındı. Bu vakaların 12’sinde dronlar havalandı ve 11’i defibrilatörleri başarıyla teslim etti. Bu defibrilatörlerden yedisi ambulans gelmeden teslim edildi.

Everdrone’a göre, Avrupa’da yılda yaklaşık 275.000 hastada ani kalp durması meydana gelir ve bu bunun yaklaşık yüzde 70’i defibrilatör olmayan özel bir evde meydana gelir. Hayatta kalma oranı yüzde 10 civarındadır .

Şu anda, EMADE hizmeti 200.000 İsveç sakinine ulaşabilir. Şirket, bu yıl Avrupa’da daha fazla yere yayılmayı planladığını söyledi.

İlginizi çekebilir: Apple Watch’un sağlıklı yaşam özelliklerine dair yararlı ipuçları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İnternetteki sağlık bilgileri ne kadar doğru?
Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi