Evcil DostlarSağlık & Fitness

Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

Sevimli hareketleri ve masumiyetleriyle yaşamımızda büyük role sahip olan köpekler, bazı zamanlar gözleriyle alakalı sağlık sorunları yaşayabiliyor. Kimi zaman stresin, kimi zaman altta yatan bir hastalığın sonucu olarak, kimi zaman da çevre kirliliği gibi faktörlerin neden olduğu göz hastalıkları görülebilir.

Köpeklerde görülen birçok göz hastalığı vardır. Her birinin tanı ve tedavi yöntemi de farklıdır. Haydi gelin konuya daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Entropyon Hastalığı

Bazı köpek ırklarında içe doğru kıvrılan göz kapakları vardır. Entropyon ismiyle bilinen bu hastalık genel olarak Chow Chow, Newfoundland ve Staffordshire Terrier köpeklerinde görülür. Göz kapaklarının gözün yüzey bölgesine temas etmesine sebep olan Entropyon hastalığı, köpeğin şiddetli ağrı çekmesine neden olur. Son derece rahatsız edicidir.

Glokom Hastalığı

Göz içinde bulunan basıncın artması halinde meydana gelen Glokom hastalığı, bizlerde olduğu gibi köpeklerde de görülen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse köpeğin kör olmasına neden olabilir. Bulutlanmış kornea, gözde kızarma, göz bebeklerinin genişlemesi gibi durumlar bu hastalığın en belirgin semptomları arasında yer alır. Köpeklerde göz hastalıkları denildiği an ilk akla gelen hastalıklardan biridir.

Katarakt Hastalığı

Katarakt, göz merceğinin saydam yapısını kaybetmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Zaman içerisinde ilerleyen ya da aniden ortaya çıkan bu rahatsızlık, çoğu zaman kalıtsal bir boyuta ulaşır. Fakat bazen haşere engelleyici maddeler, diyabet, beslenme sorunları gibi nedenlere bağlı olarak da katarakt hastalığı görülebilir.

Kiraz Göz Hastalığı

Bu hastalık, adını köpeklerin göz küresinde görülen kiraz boyutunda renkli göz kapağından alıyor. Köpeklerin insanlardan ayrı şekilde gözünün iç kısmında yer alan üçüncü göz kapağında rastlanan bu hastalığın belirtileri akıntı, görme bozukluğu, gözde kızarma ve kaşıntı şeklindedir. Muhakkak cerrahi operasyona başvurulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Konjonktivit Hastalığı

Köpeklerin göz kapaklarının iç kısmında bulunan ve konjonktiva ismiyle bilinen zar yapıda meydana gelen iltihaplanma durumu bu hastalığın genel tanımıdır. Pembe göz hastalığı olarak da anılır. Bu hastalıkta kirpikler göz içine doğru büyür. Alerjik faktörler, bakteriyel ve viral enfeksiyonların sonucunda da ortaya çıkabilir. Gözler bir uzman veteriner tarafından temizlenir. Ardından ilaçlı tedavi uygulanır.

Gerek evinizde yaşayan, gerekse sokaklarda karşılaştığınız patili dostlarınızla arada göz göze gelmeyi ihmal etmeyin. Gözünüzü üzerlerinden ayırmayın 🙂

İlgili: Yavru kedi bakımı nasıl olmalı?

Haber Bültenimize Abone Olun

Bir yanıt yazın