MüzikÖne Çıkanlar

Tarayıcınızdan dinlediğiniz herhangi bir şarkının adını öğrenin

En sevdiğiniz dizi ya da filmde çalan müziğin ne olduğunu merak ederek yaşamanıza gerek yok.

Sihirli zamanlarda yaşıyoruz. Cihazlarınız artık size çevrenizde çalan herhangi bir şarkının adını bulup söyleyebiliyor. Bu özellik bir süredir çeşitli uygulamalarda zaten mevcuttu, ancak şimdilerde birçok kişinin bilgisayarında ve mobil telefonunda kullandığı Google Chrome tarayıcısından ​​yeni bir çözüm geliyor: Bir dahaki sefere Netflix veya HBO’da film izlerken güzel bir müzik duyduğunuzda , bunun ne olduğunu anında öğrenebileceksiniz.

İlgili: Spotify 2021 yılının En Çok Dinlenen şarkılarını duyurdu

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu özellik bize müzik tanıma yazılımının öncüsü olan Shazam’dan geliyor. Shazam’ın uygulaması, uzun zamandır duyduğunuz bir şarkının adını birine sormayı geçmişte bıraktı ve Apple’ın satın almasıyla kullanımı ve özellikleri oldukça arttı. Ve şimdi de Chrome için bir uzantı olarak yüklenebilecek ve web tarayıcınızda oynatılan herhangi bir videodaki şarkıyı tanımayı daha da kolaylaştıracak.

Neden Shazam’ın Chrome uzantısını kullanmalısınız?

Elbette, söz konusu şarkıyı tanımak için telefonunuzdan Shazam uygulamasını çalıştırarak ta kullanabilirsiniz, ancak Chrome uzantısını kullanmanın iki avantajı var: 

Birincisi, şarkının çaldığı cihazdan bir şeyi Shazamlamak daha kolaydır. Dizüstü bilgisayarınızda çalan bir şarkıyı tanımlamak için telefonunuzu çıkarmanız gerekmez. 

İkincisi ve daha da önemlisi , bilgisayarınızdan kulaklık ile video izlerken bile bir şarkıyı bulmak için kullanabilecek olmanız. 

Şarkıları bulmak için Chrome Shazam eklentisi nasıl kullanılır?

Chrome için Shazam’ı Chrome Web Mağazası’ndan ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Doğrudan eklemek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz. Sadece Chrome’a ​​Ekle’yi seçin ve ardından açılır pencerede Uzantı ekle demeniz yeterli. Ekledikten sonra, araç çubuğunuzdaki uzantılar kısmından Shazam’a erişebilir, isterseniz kolay kullanım için uzantıyı araç çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

Chrome’da herhangi bir film, video ya da müzik izlerken, Shazam uzantısına dokunun ve açılan pencerede Shazam düğmesine tıklayın. Evet artık çalan müziğin adını biliyoruz. Tek tıkla şarkı sözlerine ve müzik videolarına ulaşmanızı da düşünürsek bu harika!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elon Musk’ın Çılgın Projeleri hayatımızı değiştiriyor

Ayrıca, isterseniz Shazam uzantısını Apple Music hesabınıza da bağlayabilirsiniz.

Eklentideki “Shazam’lar” açılır menüsünden Shazam geçmişinize göz atabilir, buradan, doğrudan geçmiş Shazam’ları dinleyebilir, şarkıyı Apple Music’te açabilir ya da geçmişinizden silebilirsiniz. Tüm geçmişinizi temizlemek için ise en alta giderek, “ TÜMÜNÜ SİL ” e tıklayın.

Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi