Nasıl Yapılır?Sosyal Medya

Instagram’da hesap onayı nasıl yapılır?

Mavi onay işaretini alın!

Bu makale, Instagram’da doğrulanmış bir rozete nasıl başvurulacağını ve onaylanmayla ilgili ipuçlarını açıklamaktadır.

Instagram’da Doğrulanmış Rozet için Nasıl Başvurulur

Instagram hesabınızın doğrulanmış bir rozet için tüm uygunluk şartlarını karşıladığını belirlediyseniz, bir başvuru gönderebilirsiniz.

Doğrulama için başvuran Instagram hesabına erişiminiz olmalı ve iOS veya Android için Instagram uygulaması aracılığıyla giriş yapabilmeniz gerekir. Instagram.com üzerinden doğrulanmış bir rozet için başvurmak mümkün değildir. Instagram ayrıca doğrulama karşılığında asla ödeme istemez ve kimliğinizi doğrulamak için sizinle iletişime geçilmez.

Instagram Doğrulama Uygunluk Gereksinimleri

Yüksek profilli bir bireyseniz veya tanınmış bir kişi, ünlü, işletme, kuruluş veya marka adına bir Instagram hesabı yönetiyorsanız, Instagram doğrulaması için başvurabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, aşağıdakileri içeren uygunluk gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmanız gerekir:

 • Instagram’ın Kullanım Koşullarını ve Topluluk Yönergelerini takip edin;
 • Gerçek bir bireyi, kayıtlı işletmeyi veya tüzel kişiyi asıl olarak temsil etmek;
 • Bireyin, işletmenin veya varlığın benzersiz varlığını temsil eder;
 • Herkese açık olarak ayarlayın ve tamamlanmış bir biyografi, profil resmi ve en az bir gönderi ekleyin; ve
 • Çok aranan, tanınmış bir bireyi, işletmeyi, markayı veya varlığı temsil edin.

Instagram, birden fazla haber ve medya kaynağında görünen hesapları inceler, ancak ücretli veya tanıtım amaçlı içerikler uygunluk açısından sayılmaz. Instagram ayrıca, popüler kitaplar, komik memler veya sevimli köpekler içerenler gibi genel ilgi gören hesapları, hesabın takipçisi ne olursa olsun incelemeyi düşünmez.

Bir hesap Instagram doğrulaması için tüm uygunluk gereksinimlerini karşılasa bile, gerçekten onaylanacağının garantisi yoktur. Doğrulanmış bir rozet için başvururken yanlış veya yanıltıcı bilgiler verirseniz, Instagram başvurunuzu diskalifiye edebilir, size yanlışlıkla verilmişse rozetinizi alabilir ve hatta hesabınızı devre dışı bırakabilir veya tamamen kaldırabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüm Gün Ekrana bakarken Göz Yorgunluğunu Nasıl Azaltırsınız?

Instagram Doğrulaması İçin Başvurduktan Sonra Ne Olur?

Instagram ne yazık ki başvurunuzla ilgili ne zaman geri dönüş alabileceğiniz konusunda herhangi bir zaman dilimi belirtmemektedir, ancak başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına dair bir bildirim almayı bekleyebilirsiniz. Başvurunuz reddedilirse, tekrar denemek isterseniz 30 gün sonra başka bir başvuru göndermenize izin verilir.

Başvurunuz onaylanırsa ve hesabınızda doğrulanmış rozeti alırsanız, profilinizde, arama sonuçlarında ve gönderilere bıraktığınız genişletilmiş yorum dizilerinde kullanıcı adınızın sonunda görünmelidir.

Instagram’ın uygunsuz temsil veya etkinlik nedeniyle doğrulanmış rozetinizi istediği zaman kaldırabileceğini unutmayın. Buna, doğrulanmış hesabınızın reklamını yapmak veya satmaya çalışmak, diğer hizmetleri tanıtmak için profil bilgilerinizi kullanmak veya hesabınızı bir üçüncü taraf aracılığıyla doğrulamaya çalışmak dahildir.

Instagram Onaylı Rozeti Olmanın Yararları

Doğrulanmış rozeti, profillerinde, aramada ve ayrıca yorum dizilerinde doğrulanmış bir kullanıcının kullanıcı adının yanında mavi bir rozetle çevrelenmiş beyaz bir onay işareti olarak görünür.

Onaylanmış rozet, Instagram’da yüksek bir statü sembolü olmasının yanı sıra hesaplara çok çeşitli ek avantajlar sunar. Bunlar şunları içerir:

 • güvenilirlik Doğrulanmış bir hesapla karşılaşan kullanıcılar, yüzlerce benzer hesap olsa bile, gerçekliğini sorgulamak zorunda kalmazlar. Mavi tik, arkasında gerçek kişinin, işletmenin veya kuruluşun olduğunu bilmelerini sağlar.
 • Daha iyi ortaklık fırsatları. Birçok Instagram fenomeni diğer markalarla iş yapıyor, ancak doğrulanmış olmak, daha kazançlı ve özel marka ortaklıkları elde etmeyi kolaylaştırıyor.
 • Yeni özelliklere ilk erişim. Doğrulanmış hesaplar genellikle özel muamele görür ve uygulamanın yeni özelliklerini herkese dağıtılmadan önce test edebilir veya deneyebilir.
 • Aramada daha yüksek sıralama. Kullanıcılar tanınmış bir kişiyi, işletmeyi veya kuruluşu aradığında, en iyi eşleşen doğrulanmış sonuç, arama sonuçlarının en üstünde görünecektir. Kimliğe bürünülmüş (doğrulanmamış) tüm hesaplar bunun altında görünecektir.
 • Daha yüksek takipçi ve etkileşim artışı. Instagram kullanıcıları resmi, özgün ve özel hesapları takip etmeyi severler; bu küçük mavi kene tam olarak bunu temsil eder. Bu, daha fazla takipçi ve etkileşimin, Keşfet sayfasındaki içeriğinizin yanı sıra Sizin İçin Öneriler sayfasındaki hesabınızın daha fazla organik keşfedilebilirliğine yol açacağı anlamına gelir .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2021'de Evden Nasıl Para Kazanılır?

Instagram Onaylı Rozeti için Onay Alma İpuçları

Instagram, kimliğine bürünme riski yüksek olan kişileri, işletmeleri, markaları veya varlıkları temsil eden hesaplara doğrulanmış rozet başvurularını büyük olasılıkla onaylayacaktır. Doğrulanmış rozetler, kullanıcıların gerçek hesaplardan ve sahte veya hayran tabanlı hesaplardan ayırt etmelerine yardımcı olur. Bu, birçok ünlünün neden doğrulandığını açıklıyor, ancak ünlü olmak tam olarak bir gereklilik değil.

Instagram doğrulama isteğinizin onaylanmasını sağlama şansınızı artırmanıza yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Profilinizde markalı içerik kullanın. Net, çekici bir profil resmi, kullanıcı adınıza/tam adınıza anahtar kelimeler ve kısa açıklayıcı metin blokları ve biyografinize isteğe bağlı hashtag’ler ekleyin. Markanızı gönderilere, Instagram hikayelerine ve Instagram makaralarına dönüştürün .
 • Medya tarafından öne çıkın. Instagram web’de sizinle ilgili herhangi bir içerik bulamazsa, doğrulama onayı alma şansınız yok denecek kadar azdır. Röportajlara katılarak, podcast’lerde konuk sunucu olarak, YouTube etkileyicilerinin videolarında görünerek, haber merkezlerinde sizinle ilgili hikayeler yayınlayarak ve daha fazlasını yaparak kendinizi veya işletmenizi tanıtın.
 • Bir bütün olarak web varlığınız üzerinde çalışın. Varlıkları yalnızca Instagram ile sınırlı olduğu için doğrulanmayan yüz binlerce takipçisi olan birçok Instagram hesabı var. Resmi bir web sitesi, Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube ve diğerleri gibi diğer platformlara varlığınızı genişletmek için çaba gösterin ve hepsinin arama için yüksek düzeyde optimize edildiğinden emin olun.
 • Takipçileri ve etkileşimi artırmaya çalışın. Takipçi sayınız ve etkileşiminiz Instagram’da ne kadar yüksek görünüyorsa, hesabınızın birçok kişinin bildiği ve aradığı yüksek profilli bir hesap gibi görünme olasılığı o kadar yüksek olur. Takipçi satın almaya başvurmadan bunu gerçekten yapmayı unutmayın. Etkileşimi artırmaya yardımcı olacak en iyi beş Instagram uygulamasına göz atın .
Haber Bültenimize Abone Olun

Bir yanıt yazın