Hobi & AktiviteNasıl Yapılır?Spor

Eğlenceli olduğu kadar formda tutan bir egzersiz – İp Atlama

Yurt genelinde sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi nedeniyle evlerimizde çıkamadığımız şu günlerde, içten içe spor salonlarından da uzaklaşıyoruz. Henüz kış aylarında olsak da, yavaş yavaş bu yaz nereye gitsek planları yapılmaya başladı bile. Bu yazımızda yaza daha formda girmenizi sağlayacak, evde dahi rahatlıkla yapabileceğiniz ip atlama egzersizinden bahsedeceğiz.

Hepimiz küçüklüğümüzde mutlaka bu sporu eğlencesine yapmışızdır. Ancak aradan geçen yıllar, bizden bu yeteneğimizi almış olabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ip atlama egzersizleri ciddi bir kardiyo egzersizi olup, ortalama tempoda yapılan 30 dakika ip atlama egzersizi yaklaşık 400 kalori yaktırıyor. Bu da ciddi bir kilo verme potansiyeli demek.

Yazı Konuları

İp Seçimi

Öncelikle atlamak istediğimiz ip türünü seçmemiz gerekiyor. Bunun için standart ipler, kablo ve çelik kablolar var. Eğer henüz bu spora yeni başlayacaksanız; sizlere hafif bir kablo önerebilirim. Zira ipler çok hafif oldukları için, çevirmeniz esnasında istediğiniz hızda dönmezler. Çelik kablolar ise herhangi bir yanlış harekette ensenize inerek canınızı yakabilir. Kablolar hem karışmazlar, hem de can yakmazlar.

Ayrıca seçeceğiniz ipin uzunluğu da önemlidir. Zira eğer uzun bir ip seçerseniz atlamanız çok çok vakit alabileceği gibi; kısa bir ip seçmeniz halinde de vücudunuzu şekilden şekle sokmak zorunda kalabilirsiniz. İdeal ip uzunluğu; ipi iki ayağınızın altına alıp kaldırdığınızda göğsünüze kadar gelen halidir.

İpi isterseniz evinizde kullanılmayan bir plastik kablodan da yapabilirsiniz ya da en yakınınızdaki AVM’de bulunan marketlerden de uygun fiyatlara tedarik edebilirsiniz.

Burada bir diğer tavsiyem; sayaçlı olan ip türlerinden uzak durmanız olacaktır. Zira hem gereksiz pahalılar hem de sayaçları belli bir süre geçtikten sonra bozuluyor.

İp Atlama

İpimizi seçtik, şimdi sıra geldi atlamaya. Bununla alakalı adım adım ilerleyelim;

  1. Olduğunuz yerde parmak uçlarınızda kısa kısa zıplamaya başlayın. Yaklaşık 1 dakika boyunca ritminizi kaybetmeden devam edin.
  2. İpi sağ veya sol elinize alıp, çevirmeye başlayın. Aynı zamanda da parmak uçlarınızda zıplamaya devam edin. Sonrasında ipi diğer elinize alıp, bu şekilde de yaklaşık 30’ar saniye çalışmaya devam edin.
  3. Şimdi ipi arkaya atın ve 1 tur atlayın. Tekrar ipi arkaya atıp tekrar tam 1 tur atın. Kesik kesik ve 1 tur çevirerek atlamaya başlayın. Bu şekilde 10-15 tekrar yapın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2021'de Evden Nasıl Para Kazanılır?

Artık hazırsınız ! İpi çevirerek atlamaya başlayabilirsiniz. Başlangıçta acemilikle çok yukarılara zıplayabilirsiniz ancak zaman içerisinde bunun rayına oturacağını bilin. Tek yapmanız gereken, günlük temponuzu bozmadan belli bir plana sadık kalarak çalışmaya devam etmek olacaktır.

Özellikle selülitlerin yakımı ve “simit” bölgesinin eritilmesi için muazzam bir egzersizdir. Gelecek spor önerilerinde görüşmek üzere, sağlıklı günler.

Haber Bültenimize Abone Olun