Sağlık & FitnessYiyecek ve Kokteyller

Taze Meyvelerle Enerji İçeceği Hazırlayın

Yaz saati uygulamasının kaldırılmış olmasıyla beraber öğrenciler, çalışanlar, neredeyse ülkenin yarısından fazlası henüz güneş doğmamışken kalkarak yola koyulmak zorunda kalıyor. Bazı sabahlar gözlerimizi açmak dahi zor geliyor, güneşin sıcacık ışınları odamızın penceresinden girmeden kalkmak istemeyebiliyoruz. Hele ki kış aylarında güneşi hem sabah hem iş çıkışı görmek epey zorken, günlerimiz işkenceye dönebiliyor.

Her ne kadar bunun fiziksel olarak yorgunluk benzeri belirtileri olsa da; aslında bu olay mental bir problemdir. Bir önceki yaşadığımız olayların stresi, vücudumuzun gün içerisinde maruz kaldığı radyasyon, yaşanan yorgunluklar birikimli olarak yeni güne başlamamıza bize “aşağıya çeken” sebepler olarak karşımıza çıkarlar.

Peki çözüm yolu nedir?

Sabah güne başlar başlamaz eğer ki gerekli olan enerjimizi toplayabilirsek hem gün içerisindeki işlerimizde aksaklık yaşamaz hem de önümüzdeki güne vücudumuzu oldukça dinç şekilde uyandırmaya başlayabiliriz. Toronto üniversitesinde yapılan araştırma “erken kalkan yol alır” deyişini ispatlar nitelikte; insanların %75’inin zihinsel olarak en etkin olduğu saatlerin 09-11 arası olduğu söylenmiş.

Bunun için çeşitli multivitamin takviyeler var ancak bilimsel olarak her ne kadar faydası kanıtlanmış ise de, onlar birer hap. Tabii ki onların da işe yaramadığını iddia edemem lakin bizim aradığımız hem doğal, hem de bizleri tekrar “sahalara döndürecek” türden bir karışım.

Güne Enerjik Başlayın

O halde bizler de her sabah güzel bir enerji içeceği ile güne başlayarak, günlük vitamin almanın yanında gün boyu zinde kalabiliriz. Sabah uyanır uyanmaz 5-6 çeşit meyveyi üst üste yiyemeyeceğimiz için sularını içmeyi önereceğim. Meyvelerden alacağınız bu enerji karanlık havaya, soğuğa karşı sizleri sürekli tetikte tutacaktır. Haydi başlayalım;

Malzemeler

  • 1 adet havuç
  • 1 nar
  • 2 portakal
  • 1 ince dilim kök zencefil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı toz zerdeçal
  • 1 çimdik karabiber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

Bunları katı meyve sıkacağında sıktıktan sonra, üzerine süslemek amacıyla dilerseniz 1 yaprak nane de koyabilirsiniz.

İçeceğimizi içtikten sonra, 3 mahalle ötedeki fırına simit almaya koşarak gitmeye hazırız 🙂

İlgili: Nostaljik yemeğiniz için 7 espresso martini tarifi

Haber Bültenimize Abone Olun