Popüler BilimUzay

James Webb Uzay Teleskobunun Fırlatılışı Nasıl İzlenir?

Her şey planlandığı gibi giderse dünyayı değiştiren keşiflerin başlangıcı olabilir.

GÜNCELLEME:

NASA James Webb Uzay Teleskobunu başarılı bir şekilde uzaya gönderdi ve Teleskobun çalışma ömrünün 10 yıldan daha uzun olacağını açıkladı. Artık uzayda insanlığın kocaman bir gözü var.


Zamanda yolculuk şu an için bir bilim kurgu konusu olsa da ‘zamanda geriye bakmak‘ bilimin bir gerçeğidir ve James Webb Uzay Teleskobu bunun için bugüne kadarki en iyi aracımız olacak gibi görünüyor.

Devasa bir ayna ve kızılötesi teknolojisi ile donatılan teleskop, 13 milyar yıl ve daha önce neler olduğunu görmemize – Büyük Patlama’dan sonra oluşan ilk yıldızların ve galaksilerin doğuşunu gözlemlememize imkan sağlayacak.

Evet, dünyanın her yerindeki gökbilimciler, bilim adamları ve uzay meraklıları, James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılmasını merkala beklemekte. Her şey yolunda giderse, kalkış 25 Aralık sabah 7:20’de gerçekleşecek. 

Fırlatmayı Kourou’daki Guyana Uzay Merkezi’nde canlı olarak izleyebilme imkanınız olsa da orada değilseniz, NASA’nın canlı yayınında bu tarihi ana siz de tanıklık edebilirsiniz.

James Webb Uzay Teleskobu nedir?

James Webb teleskobu, NASA’nın bugüne kadar uzaya fırlattığı en büyük, en gelişmiş teleskoptur, Daha iyi anlaşılması adına şöyle bir karşılaştırma yapabiliriz; Apollo görevleri ve uzay mekiğinin fırlatılması ile eşit önem ve karmaşıklıkta bir görev. 1996’dan beri geliştirilen bu teleskop, Hubble uzay teleskopunun yeni nesil devamıdır. Devasa büyüklükte ve gelişmiş altın aynası, daha önce hiç olmadığı kadar uzayı ve zamanda daha geriye bakmamızı sağlayacak.

Bu sayede Big Bang’den sonra oluşan ilk yıldızların ve galaksilerin doğuşunu gözlemleyebiliriz.

“ 29 Days on the Edge ”

Bu videoda NASA, Webb görevinin 29 Days on the Edge’in lansman ve dağıtım aşamasını adlandırdı . Nedenini anlamak kolay: Teleskopu yerleştirme planı cüretkar ve olası bir felaketle dolu. Şu anda, teleskobun altın kaplama berilyumdan yapılmış 21 fit çapındaki aynası ve üç tenis kortu büyüklüğündeki beş katmanlı ısı kalkanı katlanmış ve fırlatma üzerinde oturan 5.4 metre çapında küçük bir roket yolculuğuna sıkıştırılmıştır. Güney Amerika’da ped. Hava müsait olursa, Noel’de uzaya çekilecek ve Dünya atmosferinin dışına çıktıktan sonra , ayna, ısı kalkanı ve aletler, bir milyon mil uzaktaki bir noktaya 30 günlük bir yolculuk sırasında açılıp kendilerini bir teleskopta birleştirecek .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elon Musk’ın Çılgın Projeleri hayatımızı değiştiriyor

İlk engel, Dünya’dan gerçek bir yolculuktur – bir roket arızası olası değildir, ancak on milyar dolarlık projeyi bir anda ortadan kaldırabilir – ancak asıl dram, yüzlerce sistemin mükemmel bir şekilde çalışması gerektiğinde, teleskop uzaya yerleştirildikten sonra gelecektir. teleskopun kendi kendine bir araya gelmesi ve hedefine gitmesi için.

Santa Cruz, California Üniversitesi’nden astronom Garth Illingworth NPR’ye verdiği demeçte , “Bir şeylerin konuşlandırılmasını izlerken 29 günlük terörü yaşayacağız” dedi .

Carnegie’den Scott Sheppard , ” Kafamda, yerine takılmış yarı katlanmış bir aynanın görüntüleri var, bu çok kötü olurdu, Galileo uzay aracının ana anteninin katlama işlemi sırasında takılıp kalması gibi bir şey. ” dedi.

Bir şeyler ters giderse, düzeltmek için yapabileceğimiz pek bir şey olmayacak . 1990’da konuşlandırılan Hubble teleskobunun aynasıyla ilgili sorunları vardı, ancak düşük doğu yörüngesindeydi, bu nedenle astronotlar uyduya hizmet verebildiler ve ayna sorununu düzeltebildiler. Bir teleskop bizden bir milyon mil uzaktayken, hiç kimse en azından doğrudan doğruya hiçbir şeyi düzeltemeyecek.

Zamanın ötesine bakmak

Her şey plana göre giderse, teleskop yaklaşık altı ay içinde faaliyete geçecek ve o zaman işler ilginçleşiyor. Webb’in berilyum aynası, uzak gezegenler ve galaksiler tarafından yayılan kızılötesi ışığı yakalamak için tasarlanmıştır ve parlak nesneleri görmenin mümkün olduğu kadar gerisini görmemizi sağlar. Big Bang tarafından yaratılan ilk galaksilerin oluşumuna bakabileceğiz ve karanlık maddenin Evrenin oluşumunda oynamış olabileceği rolü öğrenebileceğiz.

Webb teleskobu ayrıca yaşamın yapı taşları için uzak gezegenlerin atmosferlerini tarayacak, umutla yaşanabilir dünyaları belirleyecek ve/veya tüm uçan dairelerin nereden geldiğini bize söyleyecek.

Belki de Webb’den gelen en heyecan verici keşifler, muhtemelen tahmin edemediğimiz keşifler olacaktır. Teleskop ekipmanı tarafından sağlanan uzayın daha derin görünümü, daha önce bilmemizin hiçbir yolu olmayan uzay veya zamanın bazı yönlerini ortaya çıkarabilir ve potansiyel olarak tamamen yeni bilimsel çalışma alanları yaratabilir. Tabii ki, patlamadan uzaya çıkan şeye bağlı olarak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elon Musk’ın Çılgın Projeleri hayatımızı değiştiriyor
Haber Bültenimize Abone Olun

OnlineYaşam

Yaşamın "online" hali

Bir yanıt yazın