Evden ÇalışmaNasıl Yapılır?

Tüm Gün Ekrana bakarken Göz Yorgunluğunu Nasıl Azaltırsınız?

Sürekli parlak bir ekrana bakmak gerçekten gözlerimizi yorabilir; İşte bir mola vermenin yolu.

Ekran kullanımının artması, özellikle göz sağlığı ve mavi ışığın göz üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda, bazı endişeleri de beraberinde getirdi. Ancak mavi ışık nedir ve günlük ekran işlerimizdeki gözümüze zararlarının boyutu gerçekten ne kadardır?

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve moru içeren görünür ışık spektrumunun sadece bir dalga boyudur. Aslında çıplak gözle görebildiğimizin ötesinde çok sayıda dalga boyu mevcut, ve yalnız gökkuşağındakiler – mavi dahil – herhangi bir yardım almadan görülebilir.

Hayatınızda sadece ekranlardan mavi ışık almıyorsunuz; mavi ışık tüm beyaz ışıkta bulunur, bu da her gün maruz kaldığınız güneşten bile bol miktarda aldığınız anlamına gelir.

Mavi ışık zararlı mı?

Mavi ışığın belirli laboratuvar koşullarında retina hücresi örneklerine zarar verdiği doğru olsa da , bu yalnızca laboratuvar şartlarında olabilecek bir durumdur. 

Öte yandan ekrana bakarak çok fazla zaman harcamanın bir sonucu olarak göz yorgunluğu yaşamanız olası bir durumdur.

Mavi ışığı azaltmak

Mavi ışık için çok korkutucu zararları olduğu söylentileri doğru olmasa bile yine de, onu azaltmanın göz yorgunluğuna yardımcı olacağını söyleyebiliriz. 

Gözlerinizin maruz kaldığı seviyeleri azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır :

Ekranınızı daha uzağa taşıyın

Evet bazen çözüm, gerçekten bu kadar basit. Uzmanlar, ekranınızı yüzünüzden sadece bir inç uzağa taşımanın , cihazınıza mavi ışık filtresi takmakla aynı etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır . Bunun nedeni, mavi ışığı engelleyen birçok koruyucunun, bir cihazın yaydığı mavi ışığın yalnızca yaklaşık %15’ini kesmesidir.

Bir mavi ışık filtresi programı yükleyin

Ekranınızın yaydığı ışık dalgalarının frekansını otomatik olarak ayarlayabilen bir dizi program mevcuttur . Örneğin F.lux , Windows, Mac ve Linux’ta mevcuttur ve size parlaklığı manuel olarak ayarlama veya dünyanın sizin bölgenizdeki gün doğumu ve gün batımı saatlerine göre otomatik olarak ayarlama seçeneği sunar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Birinin Numaranızı Engelleyip Engellemediğini Nasıl Anlarsınız?

Cihazınızın yerleşik filtrelerini kullanın

Ek bir program yüklemeniz gerekmeyebilir. Artık çoğu cihaz , cihazınızda depolama alanını boşa harcamadan yukarıda belirtilen programla aynı şeyi yapmanıza izin veren yerleşik bir “gece modu” ile birlikte gelir . Gece modu özelliğini kullanarak filtrenin ne kadar yoğun olacağını (ekranınızın ne kadar “turuncu” görüneceğini kontrol eder) seçebilir ve filtrenin açılıp kapanması için belirli zamanlar ayarlayabilirsiniz.

Ekranlarınızı yükseltin

Mavi ışık ve göz yorgunluğunun artmasıyla ilgili endişelerle birlikte birçok üretici , doğal olarak daha az mavi ışık yayan ve bu cihazlardan beklediğimiz diğer işlevleri sağlamaya devam eden düşük mavi ışıklı monitörler oluşturmaya başladı . Asus, Samsung ve ViewSonic gibi büyük üreticiler tarafından üretilen monitörleri araştırabilirsiniz.

Ve tabi ki en iyi çözüm için;

Sık sık mola verin: Nostaljik Yemeğiniz İçin 7 Espresso Martini Tarifi

Haber Bültenimize Abone Olun