Sinema & Dizi

Başarılı bir dönem dizisi – Kulüp

Son dönemde Netflix Türkiye’nin en çok izlenenler listesinde sürekli olarak ilk 10’da yer alan ve işlemiş olduğu konusu itibariyle pek çok insanın dikkatini çekmiş dizisi Kulüp, bu yazımızın konuğu.

Kulüp Dizinin Konusu

Dizi, 1950’lerde Türk-Rum ve Müslüman-Gayrimüslim ilişkilerini oldukça güzel anlatıyor. İstanbul’un en işlek caddelerinden birinde kurulan bir gazino olan Kulüp ise bu diziye adını veriyor.

Kulüp dizisi resmi fragman

Dizide Raşel-İsmet / Matilda-Çelebi gibi güzel ve acıklı ilişkilerin yanı sıra, Selim Songür gibi harika bir sesin de hikayesi işleniyor. Dram yoğunluklu olan dizi, dönemin gerçeklerini hem Rum hem Türkler için tarihin tozlu sayfalarından kaldırıp günümüze getirmesi ile de adeta tarihe şahitlik etmemizi sağlıyor.

Özellikle 6-7 Eylül olaylarına değinilmesi hatta bizzat dizide anlatılmış olmasıyla, o dönem Rumların nasıl zorluklar yaşadığını da rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

Bunlarla beraber gerek mekan, gerek kostüm, gerek oyuncu seçimleri ile de o dönemin şartları seyircinin karşısına son derece güzel çıkarılmış. Diziyi izleyen üyeler mutlaka hak verecektir, eğer izlememiş olan okuyucularımız var ise ilk fırsatta izlemesini mutlaka tavsiye ederim.

Kulüp, ilk haftasında dünya çapında popüler oldu

Globalde The Club adıyla yayınlanan Kulüp dizisi, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da beğeni topladı. İlk haftasında Netflix Türkiye’nin Top 10 listesinde Squid Game dizisini geçerek 1. sıraya yerleşti. Ayrıca 8-14 Kasım tarihleri arasında toplam 7.86 milyon saat izlenme ile global olarak Netflix’in en çok izlenen 8. İngilizce olmayan dizisi konumuna yükseldi.

Dizi 2 sezon toplam 10 bölümden oluşmakta. Ortalama 50-55 dakikalık bölümlerden oluşan diziyi izlerken sıkılmanız pek mümkün değil zira hikaye gayet akıcı şekilde işlenmiş.

Alışkın olduğumuz Türk dizilerindeki gözü kör olmuş aşık tiplemelerinden ziyade çok daha güzel işlenmiş karakterlere sahip olan bu dizide, tarihi gerçekliklere yer verilmesi nedeniyle belgesel derinliğinin de biraz da olsa olduğunu söylemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanızı Güzelleştirecek 10 Film Önerisi

Taksici İsmet’in Pakize ismini verdiği taksisi, kabadayımsı giyim tarzı, kulüpte yer alan komilerin Rum aksanıyla konuşmaları, Rum geleneklerine yer verilmesi ve bunlarla alakalı neyin ne olduğunun da tek tek dizi içerisinde açıklanması, dönemin modasının takip edilmesi, Selim Songür’ün kıyafetleri ve oyunculuğu, gerçekten her biri muazzam detaylar ve hoşa gidiyor.

Özetle

Kulüp dizisi, Türk Yahudilerinin yaşantısını derinlemesine işliyor. Dizide dönemi daha gerçekçi yansıtabilmek için tüm detaylar özenle hazırlanmış. Gökçe Bahadır’ın da aralarında bulunduğu oyuncuların, Ladino dilini doğru telaffuz edebilmeleri için danışmanlık alması bunun bir örneği. Mekan seçiminden aksesuarlara, dekor tasarımından dini ritüellere, hatta kimin nerede oturması gerektiği konusuna kadar ciddi efor sarf edilmiş.

Eğer sizler de tarihi gerçekliğe dayanan yapımları seviyorsanız, Kulüp dizisini izlemenizi öneririm. İzlemiş olan üyelerimizin de görüşlerini yorumlardan belirtmesi, bizleri mutlu eder 🙂

Haber Bültenimize Abone Olun

Bir yanıt yazın