Sağlık & FitnessYiyecek ve Kokteyller

Gününüzü daha enerjik geçirmenizi sağlayacak yiyecekler

Günlük hayat yoğunluğu içerisinde bazen kendinizi halsiz ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Günlük aktivitelerde, işyerinde, okulda veya spordayken enerjik olmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca günlük yaşantınızın dışında mevsim geçişlerinde, yeme-içme düzeniniz bozulduğunda ya da uykusuz kaldığınız dönemlerde de enerjiniz düşebilir.

Bu gibi sebeplerden dolayı halsiz olduğunuz, yeterince enerjik hissetmediğiniz zamanların çözümü aslında sandığınız kadar zor değil. İşte enerjinizi arttıran yiyecekler;

1-Yulaf

Yulaf son zamanlarda hem sporcuların hem de sağlıklı beslenmeyi tercih edenlerin hayatına hızlı bir şekilde girmiştir. Yulaf ile yapılan tatlı veya tuzlu fit tarifler çok da lezzetli olabiliyor. Yulaf içerisinde çok yüksek oranda lif ve kaliteli karbonhidrat bulunduran oldukça sağlıklı bir besindir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan besin değerleri sayesinde enerji veren ve uzun süre tok tutan bir yiyecektir. Sabah kendinize hazırlayacağınız yulaflı bir omletle yüksek miktarda enerji sağlamanız ve tok kalmanız mümkün olacaktır.

2-Mercimek

Mercimek içerisinde bitkisel protein bulunduran çok önemli bir lif kaynağıdır. Mercimek tüketerek vücudun ihtiyacı olan enerjiyi kolayca almak mümkündür. Ayrıca enerji sağladığı gibi sağlık açısından da birçok faydası vardır. Mercimeği isterseniz çorba olarak, isterseniz yemeğini yaparak, isterseniz haşlayıp salatanızın içerisine koyarak tüketebilirsiniz.

Mercimek dışında fasulye, nohut gibi bakliyat ürünleriyle de aynı enerjiyi alabilmeniz mümkündür.

3-Yumurta

Yumurta vücudumuz için önemli bir protein kaynağıdır ve içeriğindeki protein sayesinde oldukça enerji vericidir. Sabah yenilen haşlanmış bir yumurta enerji deposudur ve uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yumurtada proteinden başka karbonhidrat ve yağ da bulunmaktadır.

4-Fındık

Her gün bir avuç yenmesi gerektiğini sıklıkla duyduğumuz fındık gerçekten de oldukça enerji veren bir besindir. Fındığı tek başına ya da yediğiniz bir salatanın, yulaf lapasının içine koyarak tüketebilirsiniz. Fındık aynı zamanda tek başına çok güzel bir ara öğün olabilir. Fındık, protein, antioksidan ve bitkisel yağ kaynağıdır. İşte bu özellikleri sayesinde vücudun enerji ihtiyacı kolaylıkla karşılanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taze Meyvelerle Enerji İçeceği Hazırlayın

5-Portakal

Vücudumuz için C vitamini oldukça önemlidir. C vitamini eksikliğinde kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. C vitamini eksikliğinden dolayı oluşan halsizliğe portakal tüketmek en güzel çözümlerden biridir. Portakal içerisinde yüksek oranda C vitamini barındırır ve bu sebeple enerji verir. Sadece portakal değil, içerisinde C vitamini barındıran bütün meyveler vücut için önemli bir enerji kaynağıdır.

6-Bitter Çikolata

Çikolatayı sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Çikolata mutluluk hormonunu harekete geçirdiği gibi aynı zamanda enerji de veren bir besindir. Özellikle bitter çikolata hem daha sağlıklıdır hem de enerji ihtiyacını karşılama konusunda başarılıdır. Bitter çikolata içerisinde kakao, yağ asitleri ve karbonhidrat bulundurduğu için vücuda kolayca enerji sağlayacaktır. Kendinizi halsiz hissettiğinizde bir miktar bitter çikolata yiyerek hem enerji ihtiyacınızı karşılayıp hem de mutlu olabilirsiniz.

7-Muz

Muz meyvesinin içerisinde yüksek oranda potasyum bulunmaktadır. İçerdiği bu potasyum insan vücudu için çok önemli bir enerji kaynağıdır. Özellikle spor yapmadan önce ya da halsiz hissettiğiniz anlarda muz yemek size ekstra bir enerji sağlayacaktır. Muzu tatlılarla birlikte, tek başına ya da yulafla birlikte tüketebilmek mümkündür. Aynı zamanda muz sindirim sisteminizi düzenleyerek metabolizmanızın düzenli çalışmasını da sağlamaktadır.

8-Elma

Elma içinde yüksek oranda lif bulunduran oldukça sağlıklı bir meyvedir. Lifle birlikte içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin de bulundurur. Elma insan vücuduna çok hızlı bir şekilde enerji verebilen özelliğe sahiptir. Hatta yeşil elma tüketmenin hızlı bir şekilde sağladığı enerji, uyku açma konusunda da oldukça başarılıdır.

9-Ispanak

Ispanak birçok yeşil sebze gibi içerisinde bol miktarda mineral ve demir barındırır. Bu özelliği sayesinde önemli bir enerji kaynağıdır.

10-Tatlı Patates

Hem tatlı patatesin hem normal patatesin içerisinde yüksek oranda nişasta bulunmaktadır. Vücut içerisine alınan bu nişasta vücut tarafından şekere dönüşür bu da vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı oluşturur. Patates bu açıdan enerji verici bir besindir. Enerji vermesinin yanında tokluk hissini de arttırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sınav Stresini Azaltma Yöntemleri Nelerdir?

İlgili: Eğlenceli ve formda tutan bir egzersiz – İp atlama

Haber Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın