BlockChainEn iyiKriptopara

NFT Satın Almadan önce işinize yarayacak En İyi 6 ipucu

NFT’lere yatırım yapmayı düşünüyorsanız, önce bu ipuçlarını okuduğunuzdan emin olun. Size zaman, emek ve para kazandırabilir.

NFT’ler 2020 ve 2021 boyunca son derece popüler emtialar haline geldi ve şu anda değer ve arzu edilirliklerinde devam eden büyümelerinin sonu yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, NFT’ler şu anda fiyatlarında büyük farklılıklar gösteriyor ve on milyonlarca dolara satabiliyorlar. Bu nedenle, bir NFT’ye iyi bir miktar nakit harcamak istiyorsanız, belirli faktörleri göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Peki, satın almadan önce tam olarak neleri kontrol etmelisiniz?

1. NFT’nin Benzersiz Özellikleri

NFT’ler genellikle koleksiyon şeklinde gelir. MekaVerse, Bored Ape Yat Kulübü veya BARIŞÇI GRUPLARI düşünün. Bu NFT koleksiyonları, hepsi farklı özelliklere sahip olan bireysel avatar NFT sanat eserlerinden oluşur. Bazen, daha fazla özellik daha yüksek bir değere eşittir, ancak bazen değildir. Bazen temel Bored Ape NFT gibi daha basit avatarlar en değerlidir.

Gelecek vaat eden bir değer yörüngesine sahip bir NFT satın alma şansınızı artırmak istiyorsanız, seçtiğiniz NFT’nin sahip olduğu özelliklerin nadirliğini kontrol edin. Koleksiyon arasında en düşük yaygınlık yüzdesine sahip bir NFT isteyeceksiniz ve bu yüzdeleri yukarıda gösterildiği gibi NFT’nin sayfasındaki özellikler bölümünde görüntüleyebilirsiniz.

Bir NFT’nin özelliklerini kontrol etmek, yasal olduğunu doğrulamanın da harika bir yoludur. Birçok dolandırıcılık hesabı, popüler NFT’lerin kopyalarını yükler, ancak özellikleri kopyalayamaz. Bu yüzden bir güvenlik önlemi olarak bu bölüme de dikkat edin.

2. Satıcı Doğrulaması

Twitter veya Instagram gibi, OpenSea gibi platformlardaki resmi satıcılar, güvenilir olabileceklerini ve taklit hesap olmadıklarını kanıtlamak için hesap adlarının yanında mavi bir doğrulama işaretine sahip olacak. Bu nedenle, World of Women veya Cool Cats NFT gibi tanınmış bir satıcıdan satın almak istiyorsanız, hesabın bir doğrulama işaretine sahip olduğundan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2021'in En iyi 8 seyahat rota Planlayıcı Uygulamaları

Ancak bu doğrulama işareti her zaman satıcının meşruiyetini kontrol etmek için kullanılamaz. Pek çok meşru NFT satıcısı, tıpkı sosyal medyadaki henüz doğrulanmamış belirli etkileyiciler gibi, belirli platformlarda henüz doğrulama işaretine sahip değil. Bu nedenle, doğrulanmamış bir hesaptan satın almak istiyorsanız NFT özelliklerini yedek önlem olarak kontrol edin.

Ayrıca, meşruiyetlerinin göstergesi olabileceğinden, iyi bir takipçi tabanına ve doğrulama işaretine sahip olup olmadıklarını görmek için satıcının sosyal medya hesaplarını da kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz NFT’yi satan köklü bir hesap mı yoksa çok yakın zamanda açılmış bir hesap mı olduğunu görmek için sayfalarının satış istatistiklerini de kontrol edebilirsiniz.

3. Piyasa Platformunun İşlem Ücretleri

Kripto alışverişi yaptığınızda, bir NFT satın aldığınızda veya bir piyasa platformunda benzer bir işlevi yerine getirdiğinizde, genellikle bir işlem ücreti ödersiniz. Aynı şey eBay ve Depop gibi geleneksel e-ticaret siteleri için de geçerli ancak bu ücretler platforma göre değişiyor.

Örneğin, OpenSea, satıcılar için satış değerinin %2,5’inin OpenSea’ye gideceği %2,5 işlem ücreti alır. Ancak, alıcıların herhangi bir işlem ücreti ödemesine gerek yoktur. Bu, Bilinen Köken ve Axie dahil olmak üzere NFT pazaryerlerinin çoğu için geçerlidir.

Bununla birlikte, Rarible gibi bazı platformlar işlemin her iki ucunda da alıcıdan işlem başına NFT fiyatının üzerine %2,5 ücret alan bir ücret alır. Bu nedenle, herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce seçtiğiniz platformdaki mevcut ücretlerden haberdar olduğunuzdan emin olun.

4. NFT Likiditesi ve Piyasa Hacmi

NFT’ler, akılda tutulması önemli olan kripto paralarla aynı likiditeye sahip değildir. Bir NFT’yi geleneksel para birimine kripto para biriminde olduğu kadar kolay bir şekilde tasfiye edemezsiniz, bu nedenle bir NFT’ye kar için yatırım yapanlar için bu bir sorun olabilir. Bazı uzmanlar, esasen NFT’nizi daha küçük parçalara bölmeyi içeren likidite oranlarını artırmak için NFT’lerinizi parçalara ayırmanızı önerir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En İyi 5 Açık Kaynak Webinar Yazılımı

Likiditenin yanı sıra, NFT endüstrisinin pazar hacmini de dikkate almak önemlidir. Yazma sırasında, NFT pazar hacmi yaklaşık 10 milyar dolar civarındadır ve bu sayının artması veya düşmesi büyük ölçüde düzenli olarak satın alınan NFT’lerin türüne bağlıdır.

Bildiğiniz gibi, NFT pazarı hala çok genç. Sadece birkaç yıl önce, neredeyse hiç kimse NFT’lerden bahsetmiyordu ve kesinlikle bu dijital sanat eserlerinin milyonlara satıldığını görmüyorduk. Ve bir gecede patlayacak gibi görünen birçok şirket veya sektörde olduğu gibi, zirve kısa ömürlü olabilir. Bu nedenle, bir sanat eseri olarak sahip olmak veya birkaç ay içinde satmak yerine NFT’yi daha uzun vadeli bir yatırım olarak satın almak istiyorsanız bunu hesaba katmanız önemlidir.

5. Satıcının Diğer NFT’lerinin Fiyat Performansı

Seçtiğiniz NFT’nin iyi bir yatırım olup olmadığını teyit etmek istiyorsanız, satıcının hesabını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Buradan önceki satışlarına göz atabilir ve parçalarının hangi fiyata satıldığını öğrenebilirsiniz. Daha sonra tabloyu aşağı kaydırabilir ve aynı NFT’lerin birkaç hafta veya ay önce ne kadar sattığını kontrol edebilirsiniz. Değer aralığının alt ucu, NFT’lerin işlem yaptığı minimum fiyat olan taban fiyat olarak bilinir.

Bu, NFT fiyatlarının nasıl dalgalandığı ve gelecekte seçtiğiniz NFT’de görmek istediklerinizle ilişkili olup olmadığı hakkında iyi bir fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Diğer platformlar, bu tür içgörülerin yanı sıra pazarda erişemeyebileceğiniz ek istatistikler sunar. NFT Stats ve CoinMarketCap gibi siteler , NFT satışları, değeri, büyümesi ve daha fazlası hakkında bazı ilginç veriler sunar, bu nedenle daha ayrıntılı bilgi arıyorsanız bunlara göz atmayı unutmayın .

NFT’ler Büyük Yatırım Fırsatlarıdır, ancak Güvenli Olmak En İyisidir

NFT alıp satarak kesinlikle büyük karlar elde edebilirsiniz, ancak satın alma kararları verirken yapabileceğiniz sayısız hata vardır. Siber suçlular şu anda NFT endüstrisinden önemli şekillerde yararlanıyor ve bazı NFT’ler satın almaya değmez. Bu nedenle, bu işlemi tamamlamadan önce yukarıdaki faktörlerin her birini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto Paraları takip etmek İçin En İyi 7 Site
Haber Bültenimize Abone Olun

Erdinç

Teknolojiden ve dijital dünyadan uzak kalamayan, sokak fotoğrafçılığına meraklı gezgin bir doktor kişi

Bir yanıt yazın